czw., 09 gru 2021

Nadjeżdża Predator. Pierwszy w Polsce test Kawasaki Versys 650

-

Ten, kto mnie zna wie, że jestem fanem V-Stroma. A jednak to Kawasaki Versys stał się moim prezentem gwiazdkowym. Zobaczyłem w nim prawdziwego Predatora, choć trochę cichego i ze skąpą regulacją zawieszenia.

Nazwa Versys pochodzi od złożenia dwóch słów: versatile system – system uniwersalny. Taką marketingową nazwę nadano Kawasaki KLE 650. I słusznie, ponieważ motocykl ten łączy w sobie cechy motocykla o inklinacjach sportowych z podwoziem motocykla klasy soft-enduro. Bardzo często Versys wkładany był i jest do kategorii podróżnych enduro lub co jeszcze bardziej mnie dziwi do kategorii funbike sugerującej, że motocykl ten nadaje się wyłącznie do zabawy, ale do niczego więcej.

[sam id=”11″ codes=”true”]

To zupełne nieporozumienie, ponieważ Versys to motocykl „podwójnego zastosowania”. Ma się sprawdzać z racji zwinności i dynamiki w ruchu miejskim i codziennej eksploatacji, a z racji komfortu, ładowności i zasięgu w dalekodystansowej turystyce po drogach kategorii „polskiej”. Innymi słowy na drogach gdzie królują dziury, przełomy, koleiny i nie remontowane od półwiecza przejazdy kolejowe. Krótko mówiąc – Versys to kategoria UJM, czyli Universal Japanese Motorbike.

2015 Kawasaki Versys 650 (7)Od dawna było wiadomo, że Versys jak świetnie jeździł, tak samo – nie ukrywajmy (głównie przez udziwnioną przednia lampę) – fatalnie wyglądał i miał słabą osłonę przed wiatrem. W połączeniu z niską ładownością (170kg) powodowało to, że był pojazdem niszowym. Versysa kupowali motocykliści preferujący ostrą jazdę solo po krętych drogach, ponieważ jego domeną były winkle. Ekonomiczny, niedrogi i trwały motocykl na górskich serpentynach był w swoje klasie nie do pokonania. Ale przez swój zindywidualizowany charakter sprzedawał się kiepsko i do lidera rynku czyli Suzuki V-stroma 650 tracił wiele.

Inżynierowie Kawasaki temat przemyśleli, czego efektem jest nowy Versys 650 i od razu… nowy Versys 1000. Zajmiemy się jednak rozebraniem na nuty wersji 650.

Zagrozić liderowi

2015 Kawasaki Versys 650 (6)Nowe wcielenie Versysa nie może się nie podobać. Tym razem motocykl wygląda dynamicznie i smakowicie, co podkreślają linie przednich podwójnych reflektorów, regulatory przedniego zawieszenia utrzymane w czerwieni, czy niesymetrycznie umieszczony tylny amortyzator. Motocykl ma swój niepowtarzalny styl i na ulicy wygląda bardzo rasowo, czym zwraca na siebie uwagę. Można tu specom od wzornictwa przemysłowego postawić ocenę celującą. Stawiam tezę, że zawsze lepiej jeździ mi się motocyklem ładnym niż nijakim, a agresywna sylwetka Kawy (oraz sposób w jaki pokonuje zakręty) kojarzy mi się z pojawiającym się znikąd Predatorem.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Motocykl wyposażono w bardzo ładny zestaw zegarów, gdzie dominuje półokrągły obrotomierz z białą tarczą. Pod nim mamy wyświetlacz LCD pokazujący prędkość, poziom paliwa, dwa dzienne przebiegi oraz to co cieszy: zasięg motocykla i zużycie paliwa średnie i chwilowe. Bardzo fajną funkcją jest łatwa możliwość przełączenia wskazań wyświetlacza z kilometrów na mile co docenią ci, którzy podróżują w kierunku Wielkiej Brytanii.

2015 Kawasaki Versys 650 (10)Szkoda tylko, że przełączanie wyświetlanych funkcji nie odbywa się sterownikiem umieszczonym na kierownicy, a przyciskami znajdującymi się na tablicy zegarów. Brakuje też wskaźników temperatury cieczy oraz temperatury otoczenia i szkoda, bo akurat ten ostatni to w turystyce całkiem przydatny gadżet. Akcesoryjnie możemy dokupić za to wyświetlacz biegów oraz gniazdo 12 V.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Jarson
Motocyklizmem zarażony przez rodziców, którzy w 1965 roku objechali Polskę emzetką. Reportaże, testy, felietony i książki motocyklowe pisywał jeszcze w czasach, gdy po ziemi stąpały dinozaury. Zwiedził motocyklem przeszło 50 państw na kilku kontynentach. Naprawia ambitnie wszystko sam - z różnym efektem. Jarson jest też ratownikiem drogowym.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jak długo trwała najdłuższa podróż motocyklowa na świecie? 735 000 kilometrów i odwiedzone 232 kraje – poznajcie Emilio Scotto

Podróżowanie z roku na rok staje się coraz łatwiejsze i dostępne dla znacznie większej liczby osób. To nie zmienia jednak faktu, że rekordowa podróż...

Legendy Dakaru 1979 – 2000: Rajdowa Yamaha Tenere – królowa jest tylko jedna [historia, dane techniczne]

W 1977 roku Thiery Sabinne startujący w Rajdzie Abidżan-Nicea zgubił się na libijskiej pustyni. Kilka dni błąkał się szukając drogi. To go zainspirowało. Na...

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że od 20 grudnia ceny paliw spadną o około 30 groszy

W końcu pojawiają się informacje, które zapowiadają rzekome zmiany cen paliw, na które czekają niemalże wszyscy kierowcy. Aktualne cenniki widniejące na stacjach paliw są...

Fatalne informacje w sprawie ankiety dotyczącej off-roadu przeprowadzonej przez Lasy Państwowe

Ankieta opublikowana w maju przez Lasy Państwowe napawała optymizmem i wydawać by się mogło, że wojenny topór pomiędzy fanami off-roadu, a leśnikami zostanie zakopany....

Motocyklem zawieźli nieboszczyka na miejsce pochówku. Wcześniej ciało wyjęli… z trumny…

W Ekwadorze, w wyniku postrzału zginął 21-letni mężczyzna. Jako że uwielbiał motocykle i jazdę nimi, jego koledzy wpadli na niespotykany i makabryczny pomysł...  Ciało tragicznie...