Leasing to niezwykle prosty i przyjemny sposób na finansowanie samochodu. Porównując tę formę finansowania do kredytu bankowego, leasing zapewnia większą dostępność dla nowych firm oraz przedsiębiorstw o ograniczonej zdolności kredytowej. Poza tym, wybierając leasing, przedsiębiorca może znacząco zoptymalizować koszty prowadzonej działalności, a także elastycznie dopasować parametry finansowania do osobistych potrzeb i preferencji.

Tym, co wyróżnia leasing na tle kredytu, jest także inna forma własności leasingowanego przedmiotu. To firma leasingowa jest jego właścicielem do końca trwania umowy. Przedsiębiorca jedynie dzierżawi finansowane auto w zamian za spłacanie comiesięcznych rat leasingowych. Po zakończeniu umowy może wykupić auto za ustaloną uprzednio kwotę lub podpisać umowę leasingową na nowy samochód.

Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?

Obecnie na rynku królują dwie najpowszechniejsze formy leasingu – leasing operacyjny i finansowy. Spośród nich małe i średnie przedsiębiorstwa decydują się najczęściej na leasing operacyjny. W jego przypadku leasingowane auto zalicza się do składników majątku leasingodawcy i to on może realizować odliczenia amortyzacyjne. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć w tym przypadku jedynie część odsetkową raty leasingowej, wpłatę początkową oraz pełną ratę leasingową.

Z tego też względu tarcza podatkowa w przypadku leasingu operacyjnego jest nieco mniejsza dla leasingobiorcy. Niemniej, leasing operacyjny pozwala na odliczanie podatku VAT w ratach leasingowych, co znacząco zmniejsza obciążenie finansowe po stronie leasingobiorcy.

Leasing finansowy z kolei wymaga od leasingobiorcy uregulowania podatku VAT natychmiast po zawiązaniu umowy w pierwszej racie leasingowej. Niemniej, taka forma leasingu umożliwia wprowadzenie samochodu do amortyzacji przez leasingobiorcę.

Korzyści podatkowe przy leasingu auta

Użytkując leasingowane auto wyłącznie do celów służbowych, leasingobiorca może odliczyć pełnię podatku VAT za opłacane raty leasingowe, opłatę inicjalną czy wykup końcowy, a także wszelkie wydatki ponoszone z tytułu eksploatacji samochodu. W przypadku użytkowania auta do celów służbowych i prywatnych możliwe jest odliczenie jedynie 50% kwoty podatku od wszystkich ponoszonych opłat.

Przedsiębiorcy decydującego się na leasing operacyjny nie obowiązuje limit amortyzacji, przez co tego rodzaju forma leasingu jest o wiele korzystniejsza w przypadku finansowania pojazdów o wyższej wartości.

E-leasing na wyciągnięcie ręki

Leasing jest o wiele łatwiejszy do uzyskania dla młodych firm oraz przedsiębiorstw widniejących w BIK. Procedura uzyskiwania decyzji trwa o wiele szybciej i nie jest tak złożona, jak ma to miejsce w przypadku starania się o kredyt. Dodatkowo, wraz z wchodzeniem na polski rynek usługi e-leasingu, polscy przedsiębiorcy po raz pierwszy w historii mogą wyleasingować auto dosłownie w kilka minut, bez odchodzenia od ekranu komputera czy smartfona.

Jeżeli chcesz postawić na nowoczesną formę finansowania samochodu, weź auto w leasing w Carsmile.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.