Na przestrzeni lat rosnące ceny benzyny wpłynęły na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań dla naszych samochodów. Przy wyborze auta kierujemy się typem silnika, a co za tym idzie, paliwem na jakim będziemy przemierzać kilometry.

Przy zakupie nowego samochodu ceny modeli z różnym typem silnika znacznie się różnią. Ten sam pojazd z silnikiem diesel potrafi kosztować o 14 tyś zł więcej, niż sprzęt napędzany benzyną. Ten dodatkowy koszt zwróci się mniej więcej za ok.  250 tys. kilometrów. Kiedy weźmiemy pod uwagę różnicę w zużyciu paliwa oraz cenę samochodu:

  • Gaz opłaca się, kiedy jeździmy minimum 12 tys. kilometrów rocznie
  • Diesel opłaca się, kiedy jeździmy minimum 20 tys. kilometrów rocznie
  • Benzyna opłaca się, kiedy jeździmy minimum 15 tys. kilometrów rocznie

Jeżeli zależy nam na jak najlepszych osiągach, przy jak najniższych kosztach – należy regularnie odwiedzać serwis. Przykładowo jeśli kupujemy samochód marki Honda, po określonym dla naszego modelu przebiegu udajemy się do autoryzowanego serwisu Honda na przegląd. Dzięki temu zachowamy gwarancję jakości wykonania i oryginalnych części użytych przy ewentualnych wymianach.

Różnice ceny w zakresie serwisu i eksploatacji gazu, w porównaniu z serwisem silnika benzynowego, to ok. 170 zł brutto. Pomimo oryginalnych części wymiana filtra powietrza oraz świec zapłonowych musi być przeprowadzana dwa razy częściej. Również, po określonym okresie eksploatacji wymagana jest dodatkowa legalizacja LPG.

Niektóre koncerny do swoich modeli nie montują fabrycznej instalacji gazowej. Wtedy też duża część osób na własna rękę zakłada instalację LPG w pojeździe benzynowym. Przy modelu z salonu trzeba odczekać ok. 3 lat, aby nie utracić gwarancji fabrycznej. Dobrze przeprowadzona instalacja sekwencyjna wraz z montażem to wydatek od 1500zł do nawet 10 tysięcy zł. Można zakupić samochód używany z już zamontowaną instalacją – jednak trzeba sprawdzać kto, kiedy i gdzie instalował LPG.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę części zamienne układu przeniesienia napędu, cenę nowego akumulatora oraz materiały eksploatacyjne silnika – najdroższy w utrzymaniu okazuje się model z silnikiem wysokoprężnym. Jednak przyjemność z jazdy – dynamika oraz elastyczność turbodoładowanych jednostek wysokoprężnych wygrywa z oszczędnością LPG i zachowawczą jazdą na benzynie.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które rozwiązanie jest najbardziej korzystne. Wszystko zależy od przebiegu, jaki pokonujemy w ciągu roku, naszych upodobań i możliwości finansowych w chwili zakupu samochodu. Aby uzyskać dodatkowe informacje warto udać się do źródła – np. salonu Hondy aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.