[sam id=”24″ codes=”true”]Czeski skuter o kosmicznym wyglądzie – Čezeta 506 to udana próba wskrzeszenia legendy czechosłowackich dróg z połowy ubiegłego wieku. Niemal niezmieniony kształt oryginału kryje w sobie jednak najnowocześniejszą technikę i elektryczny napęd.

Moda na powroty legend sprzed lat umożliwia wskrzeszanie niezwykłych jednośladów, które przed laty musiały przegrać z ekonomią lub techniką. Z prawdziwą radością obserwujemy powroty takich tuzów jak Voxan, Matchless czy Sokół.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Cezeta 506 (4)Pasja do historycznej motoryzacji zachęciła grupę czeskich pasjonatów do wykupienia prawa do nazwy Čezeta i rozpoczęcia produkcji nowoczesnego skutera. Mimo bardzo nowoczesnej konstrukcji, wykorzystującej napęd elektryczny, zdecydowano się pozostawić dobrze znany charakterystyczny kształt torpedy.

Cezeta 506 (2)Pod futurystycznymi osłonami kryje się elektryczna jednostka napędowa. Baterie litowo-jonowe o pojemności 5 kWh zapewnią Čezecie zasięg około 80 km, co powinno całkowicie wystarczyć do użytku miejskiego. W opcji dostępne są hamulce z odzyskiem energii, które zwiększają zasięg skutera do około 100 km.

Cezeta 506 (6)Elektryczny silnik ma możliwość ustawienia sposobu reakcji na na gaz z godnie z preferencjami użytkownika. W tym celu wystarczy podłączyć jednostkę napędową do laptopa, uruchomić specjalną aplikację i wybrać oczekiwane parametry.

Cezeta 506 (4)Jednym z najbardziej przydatnych gadżetów, które znajdziemy na pokładzie nowej Čezety jest ładowarka, dzięki której mamy możliwość podłączenia baterii skutera do niemal każdego źródła prądu – choćby standardowego gniazdka. Pełny cykl ładowania trwa około 4,5 godziny, a ładowarka samoczynnie odetnie zasilanie po jego zakończeniu.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Cezeta 506 (7)Podstawowa wersja skutera Čezeta kosztuje 9 000 euro (37 000 zł). Za dodatkowe opcje trzeba dopłacić. W opcji są między innymi alarm, immobilizer z opcją GPS, hamulce z odzyskiem energii, podświetlenie LED, fikuśna oldskulowa kierownica.

Cezeta 506 (8)Choć pomysł przedsiębiorczych Czechów bardzo nam się podoba, zastanawiamy się jak do opcji rodem z Krzemowej Doliny mają się rachityczne bębnowe hamulce pachnące przedwojenną myślą techniczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.