Okolice Białegostoku to prawdziwy tygiel narodowości i kultur. Przyciągają przepiękne Parki Narodowe: Biebrzański i Narwiański oraz  kultywowane tu do dziś stare tradycje rzemieślnicze takie jak tkactwo czy wyrób łyżek.

Narodowościową różnorodność tego regionu podkreślają wspaniałe zabudowania sakralne. Na niewielkim obszarze znajdują się meczety tatarskie, cerkiew prawosławna, piękna synagoga i kościół katolicki. W Kruszynianach i Bohonikach są jedyne w Polsce drewniane meczety, które skupiają wyznawców islamu. W Sokółce i Białymstoku możesz obejrzeć piękne cerkwie prawosławne, a w Tykocinie zachwyca druga co do wielkości barokowa synagoga.

[sam id=”11″ codes=”true”]

2172328288_4e42911bcd_o

Geograficzny środek Europy znajduje się w miejscowości Suchowola i został wyznaczony ponad 300 lat temu. Głaz określający to centrum Europy znajduje się w parku miejskim. Ciekawostką jest na pewno to, że to nie jedyny środek Europy, w zależności od przyjętych metod i kryteriów inne środki znajdziemy na Ukrainie, Białorusi, w Estonii oraz w Niemczech. W okolicach Białegostoku znajduje się nie tylko środek Europy, ale także Europejska Wieś Bociania, taką nazwę otrzymała wioska Pentowo.

2528435474_76978c37cc_o

Na trasie znajduje się Szlak Rękodzieła Ludowego, gdzie można spotkać ginące zawody takie jak kowal artysta, garncarz czy też tkaczka. W Zamczyskach warto odwiedzić ostatnią na Podlasiu pracownię wyrobu łyżek, a w Janowie pracownię tkactwa dwuosnowowego, którego prace znane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Szlak biegnie przez piękną Puszczę Knyszyńską, w której znajduje się Arboretum zajmujące ponad 24 hektary.

Lukaszowka

Odwiedź koniecznie:

  1. Meczet w Kruszynianach,
  2. Synagogę w Tykocinie,
  3. Cerkiew w Sokółce,
  4. Pracownię tkactwa dwuosnowowego w Janowie,
  5. Pałac Branickich w Białymstoku,
  6. Carską twierdzę Osowiec,
  7. Pracownię wyrobu łyżek w Czarnej Białostockiej.

 

Spróbuj koniecznie:

  1. Kartacza w Majątku Howieny w Białymstoku,
  2. Kreplacha z sałatką Tabule w Restauracji Zamkowa w Tykocinie,
  3. Jelenia Świętego Huberta w Restauracji Arsenał w Białymstoku.

 

Proponowana trasa:ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.