EkstraPrezentacjeIż Junker - rosyjski chopper, który stał się kultowy

Iż Junker – rosyjski chopper, który stał się kultowy [opis, dane techniczne]

-

Motocykl był jedną z wielu prób ratowania chylącej się ku upadkowi fabryki. Czasy nie były łatwe i wielu potencjalnych nabywców musiało zrezygnować z zakupu z przyczyn finansowych. Dopiero kilka lat po zakończeniu produkcji Junker doczekał się miana kultowego.

Voyage, Kobra i Wilk – mało znane fabryczne rosyjskie choppery na bazie Urala [opis, dane techniczne]

Model oznaczony symbolem liczbowym 6.113-020-05 powstał w 2000 roku. Wyróżniał się wysoką kierownicą, kroplowym bakiem z umieszczoną na nim deską rozdzielczą, dwupoziomową, dzieloną kanapą z oparciem dla pasażera, a także tarczowymi hamulcami. Żeby kierowca mógł poczuć się, jak filmowy easy rider, podnóżki przesunięto do przodu. Wygląd uatrakcyjniono również stosując lakiery metaliczne oraz chromy.

Iż Junker – rosyjski chopper, który stał się kultowy [opis, dane techniczne]

Bazując na sprawdzonych rozwiązaniach

Od strony technicznej nie było niestety żadnej rewolucji. Chłodzony cieczą dwucylindrowy, dwusuwowy  silnik o pojemności 347,6 cm3 został zapożyczony z Jupitera5. Jednostka ta zapewniała moc 24,5 KM. Masa motocykla osiągała wartość 205 kg. Parametry te nie zapewniały nieziemskich osiągów. Junker rozpędzał się do około 115 kilometrów na godzinę. Nie był za to, aż tak paliwożerny, jak inne ówczesne Iże. Na trasie wystarczało mu 4 – 5 litrów na sto kilometrów. W jeździe miejskiej potrzebował za to nawet i 7 litrów. Produkcję zakończono w 2005 roku, po wyprodukowaniu zaledwie sześciu tysięcy sztuk.

Junker w drogówce

Niewielka część produkcji trafiła do służby drogowo patrolowej (ДПС – Дорожно-Патрульная Служба). Motocykle były oczywiście specjalnie doposażone. Zamontowano boczne kufry, „koguty” i syreny. Dla poprawy komfortu jazdy, zainstalowano przednią owiewkę.

Iż Junker – rosyjski chopper, który stał się kultowy [opis, dane techniczne]

Zakup

Żeby stać się posiadaczem tak wyjątkowego modelu, trzeba udać się do któregoś ze wschodnich sąsiadów. Najlepiej do Rosji, gdyż tam występuje ich najwięcej. Za Junkera w dobrym stanie przyjdzie zapłacić co najmniej sto tysięcy rubli, co stanowi równowartość około pięciu tysięcy złotych. To mała kwota, za wyjątkowo oryginalny jednoślad.

Podstawowe dane techniczne

Silnik: dwucylindrowy, dwusuwowy, chłodzony cieczą

Pojemność skokowa: 347,6 cm3

Moc maksymalna: 24,5 KM

Maksymalny moment obrotowy: 35 Nm

Długość: 2 400 mm

Szerokość (z lusterkami): 900 mm

Wysokość: 1 520 mm

Wysokość siedzenia: 650 mm

Masa pojazdu gotowego do jazdy: 205 kg

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ