Jadąc przez Włochy nie sposób nie zauważyć licznych stacji benzynowych, serwisów i sklepów oznaczonych charakterystycznym logotypem sześcionogiego psa. To ENI, potężny włoski koncern paliwowo-olejowy, działający w naturalnej symbiozie z europejską i światową branżą motoryzacyjną. Przypomnijmy historię tej niezwykłej firmy, która znaczną część swojego rozwoju zawdzięcza udziałowi w wyścigach samochodowych i motocyklowych na najwyższym światowym poziomie.
Po II wojnie światowej powstała we Włoszech silna potrzeba stworzenia narodowego koncernu paliwowego, którego głównym zadaniem byłoby zapewnienie stałych dostaw paliwa do włoskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, po cenach niższych niż narzucane przez firmy zagraniczne. Należało również zagospodarować zasoby należące do założonego jeszcze przed wojną państwowego przedsiębiorstwa Agip.
Zadanie to powierzono Enrico Matteiemu, młodemu i energicznemu biznesmenowi, który szybko stał się jednym z symboli odradzającej się włoskiej gospodarki. Dorastał on w biednej rodzinie, ale bardzo szybko zbudował swoją pozycję na rynku. Zaczął od malowania mebli, a po niewiele ponad dekadzie miał już własną fabrykę produkującą oleje emulgujące dla branży tekstylnej. W czasie wojny działał w antyfaszystowskiej partyzantce, zaczął również działać politycznie, co ostatecznie zaprowadziło go do włoskiego parlamentu.
Po kilku latach przygotowań i negocjacji, 10 lutego 1953 roku powołano do życia koncern ENI. Jego nazwa to skrót od Ente Nazionale Idrocarburi, co można przetłumaczyć jako Narodowa Agencja ds. Węglowodorów. Firma od początku stale inwestowała w nowe technologie, pola naftowe, rafinerie i linie przesyłowe. Dzięki wizji i zmysłowi biznesowemu Matteiego bardzo szybko wyrosła na gracza światowego formatu. Dziś, po 70 latach, ENI wciąż się rozwija, będąc jednym z liderów ery transformacji energetycznej.
Ciekawa jest również historia powstania słynnego logo koncernu. Enrico Mattei mocno wierzył w siłę włoskich inżynierów, projektantów i robotników, dlatego zorganizowano otwarty konkurs na stworzenie znaku firmowego, na który wpłynęło ponad cztery tysiące prac. Zwycięzcą ogłoszono włoskiego rzeźbiarza Luigiego Brogginiego. Jego zionący ogniem sześcionogi pies symbolizował siłę, energię i optymizm, które napędzały ówczesny włoski cud gospodarczy. Logo zostało ciepło przyjęte przez ogół Włochów, a prezes Mattei zwykł mówić, że sześcionogi pies to wierny przyjaciel człowieka na czterech kołach. Logotyp ten, przez lata rozwoju firmy oczywiście ewaluował, ale sześcionogi pies na zawsze pozostał jego nieodłącznym elementem.
Sportowe doświadczenia
Od samego początku ENI ściśle współpracowało z wieloma producentami aut i motocykli, najliczniej zgromadzonymi w północnych Włoszech, w regionie nazywanym Motor Valley, obfitującym w fabryki i tory wyścigowe. Był to – i jest do dzisiaj – bardzo naturalny i owocny związek, gdyż Włosi, poza rozległą wiedzą i ciągłym dążeniem do doskonałości, po prostu kochają motoryzację. Oprócz stałego poprawiania parametrów technicznych i eksploatacyjnych, zawsze można tu było liczyć na „coś więcej”, co można obrazowo nazwać „włoskim duchem”.
Najcenniejszym źródłem wiedzy i doświadczeń okazał się sport motorowy, w którym nowe rozwiązania z zakresu paliw i olejów mogły być szeroko testowane w najbardziej ekstremalnych warunkach. W latach 60. i 70. XX wieku ENI uczestniczyło w wyścigach Formuły 1, jako główny sponsor ekipy Scuderia Ferrari. W późniejszych latach włoski koncern kontynuował swoje zaangażowanie w motorsport, sponsorując zarówno zespoły wyścigowe, jak i wydarzenia takie jak wyścigi samochodowe i motocyklowe. Włoskie oleje pracowały też w silnikach motocykli startujących w mistrzostwach świata, a sześcionogi pies często gościł na ich owiewkach.
ENI jest również znane ze swoich wysiłków włożonych w rozwój i promocję sportów motorowych we Włoszech, w tym poprzez wsparcie młodych i obiecujących kierowców i zawodników motocyklowych. Firma jest także zaangażowana w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na torach wyścigowych.
Nieustanny rozwój
Historia koncernu ENI to historia konsekwentnych innowacji. Na przestrzeni lat paliwa i oleje włoskiej marki stały się nie tylko szeroko dostępne, ale też na bieżąco odpowiadały na rozwój technologii i bieżące potrzeby. Można tu przywołać kilka sztandarowych produktów, które w swoich czasach stanowiły pewien przełom.
We wczesnych latach 60. XX wieku pojawił się olej mineralny F1, będący wtedy szczytowym osiągnięciem w tej grupie produktów. Pod koniec tej samej dekady wprowadzono na rynek SINT 2000, pierwszy na świecie olej półsyntetyczny. W 2003 roku ENI, jako jeden z pierwszych producentów, zaoferował olej przeznaczony do bardzo popularnych aut grupy Volkswagen z pompowtryskiwaczami. Rok później, znów jako pierwszy, wprowadził ekologiczne opakowania PET dla swoich produktów. Obecnie ENI swoją najnowszą linię olejów do samochodów osobowych oznacza symbolem i-Sint, natomiast linia smarów i olejów dedykowanych dla motocykli i skuterów oznaczana jest skrótem i-Ride. Linia i-Ride zawiera całą gamę produktów dostosowanych do użytku w silnikach dwu- oraz cztero-suwowych, zarówno cywilnych jaki i sportowych. Wszystkie produkty olejowe ENI, zanim trafią do oferty dla klienta końcowego, wcześniej testowane są w wykorzystaniu profesjonalnym, aby upewnić się, że spełniają najwyższe standardy jakości i wydajności.
Paliwa, oleje i smary ENI są dziś znane i poszukiwane na całym świecie. Oprócz sukcesów w branży motoryzacyjnej, włoski koncern ma również niezwykle mocną pozycję na rynku olejów przemysłowych, używanych w maszynach pracujących w fabrykach na całym świecie. Tu już nie ma żartów, liczą się tylko najwyższa jakość i sprawdzone rozwiązania, bowiem każdy przestój linii produkcyjnej oznacza milionowe straty.
ENI w Polsce
ENI to koncern włoski, ale aktywnie działający na całym świecie, również w Polsce. Od 2003 roku strategicznym partnerem Włochów na naszym rynku jest firma BP Techem z siedzibą w Warszawie. W jej ofercie znajdziemy pełen przekrój olejów ENI do aut osobowych, ciężarówek i motocykli, a także oleje przemysłowe, płyny eksploatacyjne i smary, których ofertę można na przejrzeć na stronie Techem Oil.