Funk Soul Motor Works Brno to czeska firma, która podjęła się przeróbki potężnego cruisera bawarskiej firmy. Producenci modelu R 18 konstruując to „dzieło sztuki” wzorowane na najznakomitszych modelach pierwszej połowy XX wieku zakładali, że będzie to doskonała baza dla miłośników zmian i własnych wizji.
Autorem tekstu jest Jarosław Michalski
Takie stanowisko BMW Motorrad umożliwiło powstanie między innymi takich projektów jak R 18 Dragster, Blechmann R 18 czy R 18 Spirit of Passion. Prezentowany projekt objęty patronatem przez czeskiego dealera BMW nazwano Henne Tribute. To hołd dla kierowcy wyścigowego z lat międzywojnia Ernsta Jakoba Henne, który w owym czasie na solniskach Bonneville w Stanach Zjednoczonych ustanowił łącznie 76 rekordów prędkości, na różnych zmodyfikowanych modelach motocykli ze stylizowanym śmigłem na baku.
Dopuszczony do ruchu
Choć motocykl ten został gruntownie przebudowany zgodnie wytycznymi AMA Land Speed Grand Championship i FIM Land Speed World Records nadal technologicznie spełnia wszystkie współczesne normy i utrzymuje homologację uprawniającą do poruszania się po drogach publicznych. Patrząc na tę maszynę, widzimy wiele detali nawiązujących do ówczesnych trendów stylistycznych oraz tych poprawiających chociażby aerodynamikę. Osłony lag w kształcie skrzydeł, czy osłony cylindrów przypominających łzy, to kwintesencja lat trzydziestych ubiegłego wieku. Natomiast widoczne elementy ręcznie formowanego kewlaru to dowód na wykorzystanie rozwijających się technologii kosmicznych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Z kolei lata siedemdziesiąte reprezentują w tym projekcie klasyczne cechy konstrukcyjne, chromy i przede wszystkim kolorystyka. Ta ostatnia żywcem zdjęta ze sportowego roadstera BMW R90S, który przebojem zdobył amerykański rynek.
Powstał w krótkim czasie
Czescy rzemieślnicy w zaledwie 70 dni od zatwierdzenia projektu przez BMW Motorrad ČR, przedstawili swoje dzieło. W warsztatach firmy powstały wszelkie elementy metalowe, kierownica, owiewka oraz osłona chłodnicy oleju, której inspiracją jest ta z samochodów BMW. Wiele pozostałych elementów motocykla wykonali fachowcy z wyspecjalizowanych firm zewnętrznych. Mowa tu o siedzisku z alkantary czy elementach kewlarowych. Nie sposób nie zauważyć ręcznie wykonanego, doskonałej jakości układu wydechowego. Projekt R18 Henne Tribute pokazuje jaki wysoki poziom prezentują czescy mechanicy. Łącząc wiele epok, a także motocyklowych tradycji niemieckich i amerykańskich stworzyli dzieło, pokazujące w niebanalny sposób spory fragment historii motocyklizmu. Poprzez liczne przeróbki motocykl ten nie stał się jednak nietykalnym eksponatem muzealnym, lecz zachował możliwości użytkowe. Obecnie można go obejrzeć na praskiej wystawie Veteran Mania. W niedalekiej przyszłości udostępniony zostanie do oglądania u dealerów BMW Motorrad w Czechach.