Bieszczady na weekend. Magiczna kraina mgły, ciszy i zadumy

-

[sam id=”24″ codes=”true”]

Góry zachwycające dziką przyrodą, piękne widoki przeplatane ciekawą architekturą sakralną oraz niezwykła atmosfera bieszczadzkich miasteczek. To dla tych wrażeń warto odwiedzić odległy południowy zakątek Polski. Bieszczady na weekend.

Jezioro Solińskie zwane często Bieszczadzkim Morzem wykorzystywane jest do produkcji energii elektrycznej oraz działa jako ochrona przeciwpowodziowa. To największe sztuczne jezioro w Polsce pochłonęło w swoich odmętach teren, na którym stało kilkaset gospodarstw i z którego wysiedlono prawie 3000 osób.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Warto wejść na koronę tamy i zachwycić się oszałamiającym widokiem jaki roztacza się nad jeziorem. W słoneczne i ciepłe dni można odpocząć na jednym z wielu kąpielisk lub plaż.

5967905_solina-bieszczady

W Polańczyku warto zajrzeć do sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, które zostało wybudowane ponad 100 lat temu. Znajduje się tam przeniesiony z cerkwi cudowny obraz Matki Bożej. Idealnym miejscem do odpoczynku jest otoczona górami Komańcza ze wspaniałym mikroklimatem oraz obecnością źródeł wód mineralnych.

phoca_thumb_l_015_joniak_luty_2007

Jedną z najważniejszych motocyklowych atrakcji Bieszczadów są urokliwe drogi, zwłaszcza Mała i Duża Pętla Bieszczadzka. Szosy, wybudowane przez wojsko w latach 1955 – 1979 miały za zadanie zachęcić ludzi do odwiedzania opuszczonego po akcji “Wisła” regionu i osiedlania się w nim.

Trudna historia Bieszczadów pozostawiła po sobie liczne piękne drewniane cerkiewki, rozsiane wśród wzgórz. Czasem to właśnie zabytkowa cerkiew jest jedynym śladem po istniejących wcześniej wsiach. Najciekawsze zabytki zobaczysz w Równi, Ustianowej, Chmielu i Komańczy. Ta ostatnia łączy dwie funkcje: sakralną i edukacyjną, gdyż mieści się w niej świetlica łemkowska i mała salka muzealna, a także sala gdzie odprawiane są nabożeństwa.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Żelaznym punktem wyjazdu “Bieszczady na weekend” jest skansen w Sanoku, gdzie zgromadzono niezliczone przykłady historycznej zabudowy regionu, w tym drewnianą cerkiew z zalanej przez jezioro wsi Solina. Na miłośnikó bocznych, szutrowych szlaków czekają niezwykłe widoki – rozsiane tu i ówdzie stanowiska do wypalania węgla drzewnego to niemal symbol Bieszczadów.

zdjecie,600,21008,20080525,cerkiew-bieszczady-rownia

Bieszczady na weekend – odwiedź koniecznie:

  1. Zespół Elektrowni Wodnych Solina Myczkowce,
  2. Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku,
  3. Ruiny spichlerza i murowaną cerkiew w Myczkowcach,
  4. Ruiny klasztoru w Zagórzu,
  5. Drewniane cerkwie w Równi i Czarnej,
  6. Zamek i synagogę w Lesku,
  7. Park Miniatur w Myczkowcach,
  8. Skansen w Sanoku,
  9. Bar “Siekierezada” w Cisnej.

 

Bieszczady na weekend – spróbuj koniecznie:

  1. Fuczek w Chacie Starych Znajomych w Sanoku,
  2. Gulaszu z Hołyszkami w Oberży Zakapior w Polańczyku,
  3. Gołąbków Bieszczadzkich w Karczmie Karpackiej w Sanoku.

Bieszczady na weekend – proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY