ciekawostkiBateria sodowo-jonowa samochodu czy motocykla ładowana w kilka sekund? To was przekona...

Bateria sodowo-jonowa samochodu czy motocykla ładowana w kilka sekund? To was przekona do zakupu?

-

Czyżby koszmar każdego właściciela pojazdu elektrycznego właśnie powoli dobiegał końca? Naukowcy z KAIST (Koreański Instytut Nauk i Technologii) właśnie ogłosili przełom (kolejni i kolejny), w technologii produkcji baterii. Mają się one ładować teraz w kilka sekund! Nawet te ogromne, zasilające auta elektryczne! 

Dzisiejsze baterie oparte są na licie (Li), metalu ziem rzadkich, który jest drogi, jego wydobycie nie ma niczego wspólnego z ekologią, a i sam produkt finalny – czyli akumulator litowo-jonowy – odbiega znacznie od ideału.

Nowa technologia

Sód (Na) występuje na naszej planecie w ilości kilkaset razy większej niż lit, przez co jest tańszy, a jego wydobycie nie jest aż tak skomplikowane. Ale nie to jest najważniejsze. Otóż baterie oparte na nim, czyli ogniwa sodowo-jonowe (SIHES), posłużyły koerańskim naukowcom do stworzenia akumulatorów idealnych… A łatwo nie mieli, bo konstrukcje sodowo-jonowe charakteryzowały się do tej pory dłuższym czasem ładowania, mniejszą mocą wyjściową i szybszymi parametrami rozładowania niż konstrukcje litowo-jonowe.

Układ hybrydowy

Jednak koreańscy wynalazcy skonstruowali tzw. hybrydowy akumulator sodowo-jonowy, który przeczy charakterystyce baterii do tej opartych na sodzie. Jest to akumulator szybko ładujący się (nawet w kilka sekund), o dużej gęstości przechowywanej energii i dużej mocy wyjściowej.

Zespół pod kierownictwem profesora Jeung Ku Kanga podaje, że ich urządzenie osiągnęło gęstość energii na poziomie 247 Wh/kg i gęstość mocy na poziomie 34 748 W/kg. „Jest to przełomowe w pokonywaniu aktualnych ograniczeń w magazynowaniu energii” – stwierdzono w oświadczeniu KAIST.

Bateria sodowo-jonowa samochodu czy motocykla ładowana w kilka sekund? To was przekona do zakupu?

Obiecujące wyniki

Wyniki badań zostały opublikowane na platformie Science Direct. Zespół wykorzystał dwie różne struktury metaloorganiczne do zoptymalizowanej syntezy hybrydowych akumulatorów. To podejście doprowadziło do stworzenia anody o ulepszonej kinetyce poprzez dodanie drobnych materiałów aktywnych do porowatego węgla pochodzącego ze struktur metaloorganicznych.

Złożone ogniwo, zbudowane z nowo opracowanej anody i katody, tworzy wydajne urządzenie do magazynowania energii sodowo-jonowej.

Tromox Mino – elektryczna motorynka nie tylko dla dziecka [Test, dane techniczne, cena, motorower elektryczny] | Artykuł – Motovoyager

Dzięki tej charakterystyce można będzie go stosować nie tylko w elektronice (telefony, laptopy, tablety, etc.), ale może i przede wszystkim, w elektromobilności – samochody, motocykle, hulajnogi elektryczne, ale także… samoloty z takim napędem. W sumie byłoby świetnie!

Na komercję trzeba jeszcze poczekać

Trzeba jednak pamiętać, że technologia jest nadal w fazie rozwoju i można ją określić jako innowacyjną. Opracowanie komercyjnych baterii sodowych zajmie na pewno trochę czasu. Mimo to, potencjał tej technologii jest ogromny i z pewnością zmieni sposób, w jaki korzystamy z energii dziś, a na pewno zakończy kuriozalne kolejki pod ładowarkami miejskimi. Czy to jednak wystarczy, aby ogół społeczeństwa przesiadł się do pojazdów elektrycznych? Zapraszamy do dyskusji…

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ