TestyMotocykle noweYamaha Fazer FZS 600 . Radość dla dwojga

Yamaha Fazer FZS 600 [TEST]. Radość dla dwojga

-

Yamaha Fazer FZS 600 zyskała sobie ogromną popularność już od momentu wprowadzenia na rynek w 1998 roku. Motocykl może sprawić użytkownikowi wiele radości nie tylko podczas jazdy po mieście, ale i podczas dłuższych wypadów. Również we dwoje.

Motocykl zdecydowanie nadaje się do dynamicznej jazdy w mieście jak i na średniej długości trasach poza miastami. Może nawet służyć do dalekiej turystyki, jednak zdecydowanie nie dla wysokich użytkowników.

Yamaha Fazer FZS 600 zadebiutowała na rynku w 1998 roku. Dwa lata później wprowadzono możliwość regulacji widelca teleskopowego (wersje SP) oraz zwiększono zbiornik paliwa. Niżej poprowadzony został też układ wydechowy, co pozwoliło na niższe zamocowanie tylnych podnóżków.

Dzięki temu Fazer stał się motocyklem jeszcze bardziej uniwersalnym i odpowiednim dla podróży we dwoje.

Yamaha Fazer FZS 600: dane techniczne

Klasa: naked
Rok produkcji: 2000
Pojemność silnika: 599
Liczba cylindrów: 4
Układ cylindrów: rzędowy
Moc maksymalna: 95 KM
Maks. moment obrotowy: 61 Nm
Prędkość maksymalna: 225 km/h
Wysokość kanapy: 79 cm
Waga (z płynami): 200 kg


Zalety

  • dynamiczny silnik
  • solidna, bezawaryjna konstrukcja
  • niskie koszty eksploatacji

Wady

  • motocykl nieodpowiedni dla wysokich użytkowników
  • małe i trudne do ustawienia lusterka wsteczne
  • niewygodny w dalszych trasach, szczególnie objuczony i z pasażerem

Osiągi

Silnik pochodzi z modelu YZF 600 Thundercat. Po modyfikacjach posiada konkurencyjne osiągi przy rozsądnym spalaniu. O ile do 6000 obr./min. jego temperament jest umiarkowany, powyżej tej wartości obrotowej budzi się w nim wyraźnie sportowy duch


Przyjemność z jazdy

Stosunkowo twardo zestrojone zawieszenie Yamahy Fazer FZS 600 nieźle radzi sobie z nierównościami na drodze. Niestraszne mu nawet wzdłużne garby. W zakrętach prowadzi się pewnie i przynosi wiele satysfakcji na górskich serpentynach. Jednak przy niskich prędkościach nierówności są wyraźnie odczuwalne.


Komfort

Stosunkowo wygodna pozycja za kierownicą pozwala na pokonywanie średniej długości tras. Kierowca doceni niewielką ale skuteczną owiewkę. Siedzenie zbyt twarde na wygodne pokonywanie motocyklem bardzo dużych odległości.


Ładowność i zasięg

Pod kanapą mieści się niewiele, miejsca starcza jednak na większość przydatnych drobiazgów. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 397 kg.


Przekładnia i sprzęgło

Skrzynia biegów działa precyzyjnie, ale dość głośno. Włączanie biegów i obsługa sprzęgła wymagają średniej siły.


Hamulce

Hamulcom nie sposób cokolwiek zarzucić. Dwie tarcze z przodu o średnicy 298 mm wbijają jeźdźca w kierownicę. Tylny hamulec zdecydowanie wyłącznie wspomagający.


Zużycie paliwa

Po modyfikacjach silnik zadowala się umiarkowanym spalaniem. Do prędkości ok. 120 km/h – 5 l / 100 km. Powyżej 150 km/h i przy dynamicznej jeździe trzeba się liczyć ze spalaniem 6 i więcej litrów.


Wyposażenie

Tablica rozdzielcza czytelna i estetyczna. Niewielki wyświetlacz podaje przebieg i czas. Centralna podstawka montowana fabrycznie. Regulacja tylnego amortyzatora niestety trudno dostępna. Dla wyższych użytkowników problemem mogą być niewielkie i trudne do regulacji lusterka wsteczne.


Serwis

Przy regularnej kontroli poziomu płynów i wymianie części eksploatacyjnych Yamaha Fazer FZS 600 staje się niezawodna. Kontrola luzu zaworowego co 42000 km.


Koszty

Niezawodność i bardzo dobre osiągi oferowane są za stosunkowo niewielką cenę. Występuje bardzo duża rozpiętość cen w ramach tego samego rocznika.


Linki

Polskie forum Yamahy Fazer
Yamaha Fazer FZS 600 w wikipedii [ENG]


Yamaha Fazer FZS 600: film

[vsw id=”_OA2vHATpk&list=PLqU79IOloM-0zHOmgJXNrWNAXj8y8CS-O” source=”youtube” width=”640″ height=”360″ autoplay=”no”]


Yamaha Fazer FZS 600: galeria zdjęć

Yamaha FZS 600 Fazer
Yamaha FZS 600 Fazer
Yamaha FZS 600 Fazer
Yamaha Fazer FZS 600
Tablica rozdzielcza Yamahy Fazer jest czytelna i estetyczna.
Tablica rozdzielcza jest czytelna i estetyczna.
Yamaha Fazer FZS 600: od 2000 roku niżej poprowadzono układ wydechowy
Od 2000 roku niżej poprowadzono układ wydechowy
Yamaha FZS 600 Fazer może nawet służyć do dalekiej turystyki
Yamaha Fazer FZS 600 może nawet służyć do dalekiej turystyki
Powyżej 6000 obrotów w silniku budzi się sportowy duch
Powyżej 6000 obrotów w silniku budzi się sportowy duch
Kierowca doceni w modelu Yamaha FZS 600 niewielką ale skuteczną owiewkę.
Kierowca doceni w modelu Yamaha Fazer FZS 600 niewielką ale skuteczną owiewkę.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

8 KOMENTARZE

  1. Fazer to super motocykl, jesienią rozglądałem się właśnie za nim. Niestety egzemplarz, który bardzo mi się spodobał znalazł bardzo szybko nabywcę. Nie ma tego złego bo kupiłem Bandita 600N w rewelacyjnym stanie. Swoją droga może warto opisać ten motocykl, bo jest również ciekawym sprzętem do turystyki.

  2. Zakupiony w zeszłym roku na jesieni (może to ten opisywany przez kolegę Jarka) sprawuje się genialnie. Przy mało dynamicznej jeździe do i z pracy pali jedynie 4,7l/100km w mieście. Polecam zarówno w trasę, do pracy oraz na wypadku z kumplami na nocną Wawę. :)

  3. Mam takiego Fazera od 4 lat i ani razu mnie nie zawiódł!!! Super sprzęt, aktualnie wystawiłem na sprzedaż bo rozglądam sie za czymś mocniejszym np. Fazer 1000.

  4. SV to Vka więc ma lepszy „dół” czyli lepiej się rozkręca na dole, gdzie Fazer dopiero powyżej 6ciu tys obrotów ożywa ale Fazerowi też niczego nie brakuje choć ja mam Tcata :)

  5. Świetny sprzęt, użytkuje go od 6 lat, stan licznika na dziś to 125100km, zjechał (i to głównie w dwójkę tak jak w tytule i z 3 kuframi) sporą część Europy: PL, SK, CZ, A, D, F, E, GBZ, I, CH, FL, RSM, HR, SLO, UK, RKS, MNE, BG, TR, GR, MK, AL, RO, MC, SRB, H, BIH. Polecam ten motocykl.

  6. @ Piotrek

    Jeśli Twój Fazer jest srebrny i kupiłeś go od człowieka mieszkającego w okolicach Nałęczowa to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy na myśli to samo moto :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ