Od czasu do czasu każde auto się psuje. Jeśli posiadasz więc swój samochód, przygotuj się na usterki. Dobrze wiedzieć, jakie awarie zdarzają się najczęściej — dzięki temu zachowasz się odpowiednio, gdy na drodze pojawią się kłopoty. Właśnie dlatego napisaliśmy ten artykuł. Zawarliśmy w nim opisy najczęstszych usterek, których powinni być świadomi wszyscy kierowcy.
Przegrzewający się silnik
Ignorowane przegrzewanie prowadzi do poważnych usterek, dlatego nie warto go ignorować. Taki stan rzeczy może spowodować wiele czynników, dlatego nie jesteśmy w stanie podać tu jednoznacznej diagnozy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek symptomy przegrzania silnika, udaj się jak najszybciej do wykwalifikowanego mechanika. Na awarie tego typu są narażone przede wszystkim starsze, używane samochody, lecz nie stanowi to reguły.
Kierownica szwankuje, ciężko sterować autem
Istnieje wiele powodów, dla których kierownica szwankuje podczas jazdy samochodem. Oczywiście problem z reguły nie dotyczy samej kierownicy. Zazwyczaj winne są uszkodzone elementy układu kierowniczego, zawieszenie lub łożyska kół. Problem może dotyczyć również wyważenia opon i kół. Aby rozwiązać taką usterkę, musisz zabrać samochód na odpowiedni przegląd mechaniczny i zbadać potencjalne przyczyny.
Zawyżone zużycie oleju
Olej jest niezbędny do funkcjonowania samochodu. Jeśli jednak musisz uzupełniać go zbyt często, na przykład co tydzień lub co kilka dni, masz do czynienia z usterką. Co może powodować taki stan rzeczy? Potencjalnych przyczyn jest wiele. Znikający olej jest często powodowany przez wycieki w turbosprężarce lub zablokowane przewody powrotne. Mogą do niego prowadzić również zużyte lub uszkodzone tłoki i pierścienie tłokowe. Istnieje jeszcze kilka możliwych, rzadziej spotykanych przyczyn, które z pewnością pomoże ci wykryć wykwalifikowany mechanik.
Awarie rozrusznika
Rozrusznik bierze udział w uruchamianiu silnika. Jeśli masz więc problem z włączeniem auta, być może przyczyną tego stanu rzeczy jest zepsuty rozrusznik. Usterkę tę często powoduje uszkodzona cewka lub awaria któregoś z elementów układu elektrycznego. Oczywiście problemy z włączaniem auta mogą mieć dużo bardziej banalne przyczyny — na przykład słaby akumulator.
Zwiększona produkcja spalin
Nietypowy dym z rury wydechowej twojego samochodu zwiastuje kłopoty. Kolory dymu mogą jednak sugerować, z jaką usterką dokładnie masz do czynienia. Na przykład biały wskazuje, że płyn chłodzący jest spalany wraz z paliwem i najprawdopodobniej doszło do wycieku. Z kolei niebieskawy dym może oznaczać wyciek w uszczelnieniach zaworów lub prowadnicach albo zużycie pierścieni tłokowych. Kierowcy często obserwują w swoich autach również czarne spaliny. Te mogą sugerować spalanie nadmiernej ilości paliwa z powodu nieszczelności wtryskiwacza, zablokowanego regulatora ciśnienia paliwa oraz wielu innych przyczyn. Problemy tego typu najczęściej spotyka się w starszych autach.