Jeżeli z górnej części silnika dobiega charakterystyczny hałas lub stuki, może to oznaczać konieczność wymiany napinacza łańcucha rozrządu. Luźny łańcuch to spore niebezpieczeństwo.

Precyzyjnie działający rozrząd jest podstawowym warunkiem prawidłowej pracy jednostki napędowej. Bardzo istotnym elementem jest odpowiednie napięcie łańcucha. W dużej części motocykli stosuje się napinacze automatyczne, które w miarę zużywania się łańcucha i jego wyciągania, niwelują  powstający na nim luz.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Jeżeli z górnej części silnika motocykla dobiegają stuki może to oznaczać, że hałasuje właśnie luźny łańcuch rozrządu. Jest to sytuacja bardzo niepożądana i niebezpieczna, gdyż w razie przeskoczenia któregokolwiek koła zębatego pod  luźnym łańcuchem może dojść do uderzenia tłoka w otwarte właśnie zawory. Koszty naprawy takiej awarii są bardzo duże, a jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przypadek awarii napinacza zostanie omówiony na motocyklu Honda Varadero 1000, gdzie wystąpiło zjawisko cofania się napinacza. Wymieniony zostanie napinacz przedniego cylindra. Podobne problemy mogą trapić użytkowników Hondy VTR 1000 czy np. Hondy CBR 600.

Przygotuj:

– nowy napinacz łańcucha rozrządu i jego uszczelkę

– klucze nasadowe

– klucze imbusowe

– klucz dynamometryczny

– ręcznik papierowy

-sylikon wysokotemperaturowy

-odtłuszczacz (np. do hamulców)

1. Zdemontuj owiewki i bak

Naprawę rozpocznij od umycia motocykla i ustawienia go w stabilnej pozycji. Najpierw zdejmij kanapę a następnie odkręć boczne owiewki. W ten sposób uzyskasz swobodniejszy dostęp do silnika.

Napinacz lancucha rozrzadu(1)

Następnie zdejmij zbiornik paliwa. W tym celu zakręć kraniki paliwa, podłóż pod nie papierowy ręcznik i ściągnij przewody paliwowe. Resztki benzyny spłyną na ręcznik, nie brudząc motocykla. Po odkręceniu 4 śrub mocujących zbiornik odepnij węże odpowietrzające pod zbiornikiem. Teraz możesz go zdjąć. Im mniej paliwa w baku tym łatwiej.

Gdy masz w miarę swobodny dostęp do silnika, zlokalizuj napinacz. W Varadero 1000 przykręcony jest on do głowicy z lewej strony motocykla.

Napinacz lancucha rozrzadu(2)

Ważne jest, aby podczas wyjmowania odkręconego napinacza krzywki wałków rozrządu nie naciskały na trzonki zaworów. W tym celu należy ustawić tłok w GMP, w suwie sprężania. Kolejne kroki poradnika pokażą jak to zrobić. Gdy tłok zostanie odpowiednio ustawiony przejdź do wymontowania uszkodzonego napinacza.

2. Zdejmij pokrywę głowicy

Odepnij wąż PAIR (1), odmę (2) i zdejmij fajkę ze świecy (3). Następnie odkręć 4 śruby mocujące pokrywę głowicy (4).

Napinacz lancucha rozrzadu(3)

Zdejmij pokrywę głowicy i uszczelkę (5).

Napinacz lancucha rozrzadu(4)

3. Ustaw tłok w GMP, w suwie sprężania

Następnym krokiem będzie ustawienie tłoka w GMP. Na lewym deklu silnika znajdują się dwie śruby. Wykręć je. W większym otworze po śrubie (6) umieść klucz nasadowy i kręć w kierunku przeciwnym  do ruchu wskazówek zegara tak, aby w mniejszym okienku (7) pojawił się znak FT (Front Top) zrównany z kreską na deklu silnika. W ten sposób ustawisz tłok przedni w GMP. Zwróć uwagę na krzywki wałków rozrządu, które powinny być skierowane do góry i na zewnątrz (8 – wszystkie zawory zamknięte). Jeżeli krzywki nie są ustawione tak jak na zdjęciu, a znak FT w okienku (7) zrównał się z kreską na deklu silnika, obracamy kluczem nasadowym jeszcze o 360 stopni.

Napinacz lancucha rozrzadu(5)

4. Sprawdź znaki na kołach zębatych rozrządu

Gdy poprawnie wykonamy powyższe czynności to znak FE na kole rozrządu od strony kolektora wydechowego będzie w jednej linii z płaszczyzną głowicy. Fotografia poniżej prezentuje praktyczny sposób sprawdzenia. Uważajmy aby nożyk nie wpadł do silnika. Odpowiednio dla tylnego koła zębatego będzie to kreska z oznaczeniem FI (Front Intake).

Napinacz lancucha rozrzadu(6)

5. Wykręć napinacz

Kolejnym krokiem jest wykręcenie uszkodzonego napinacza. W tym celu odkręć śrubę na czubku napinacza (9) posługując się kluczem płaskim nr 8.

Napinacz lancucha rozrzadu(7)

Następnie musisz przygotować specjalny kluczyk z blaszki o grubości  1 mm o wymiarach:

Napinacz lancucha rozrzadu(8)

Kluczyk umieść w miejscu wykręconej śrubki i kręć zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu całkowitego schowania się trzpienia napinacza (wyczuwalny opór w kręceniu).

Teraz możesz przystąpić do odkręcenia korpusu napinacza od głowicy. W tym celu, za pomocą klucza imbusowego wykręć dwie śruby (10) i wyjmij napinacz z gniazda. Aby ostatecznie upewnić się, że przyczyną hałasu jest wadliwy napinacz wyjmij dorobiony kluczyk z napinacza – jego trzpień wysunie się. Następnie chwyć w jedną rękę korpus a drugą ręką spróbuj kręcąc w jedną i drugą stronę wcisnąć trzpień do środka. Jeżeli Ci się to uda to znaczy, że napinacz jest zużyty.

Napinacz lancucha rozrzadu(9)

6. Zamontuj nowy napinacz

Teraz złóż całość. Na początku włóż nowy napinacz z nową uszczelką papierową do gniazda i przykręć go śrubami. Nowo zakupiony napinacz oryginalnie był zabezpieczony kluczykiem więc wyjmij kluczyk. Napinacz powinien się wysunąć i skasować luz łańcucha. W miejsce kluczyka wkręć śrubkę czopującą.

7. Zamontuj pokrywę głowicy, owiewki i bak

Teraz możesz przystąpić do montażu pokrywy głowicy. W tym celu musisz oczyścić i odtłuścić uszczelkę pokrywy głowicy i powierzchnię styku głowicy z uszczelką. Jeżeli uszczelka jest w złym stanie konieczna będzie wymiana na nową. Umieść uszczelkę w pokrywie. W miejscach wystających gumowych uszu nałóż cienką warstwę silikonu wysokotemperaturowego. Nie smaruj silikonem całej uszczelki, tylko 4 “uszy”.

Załóż pokrywę z uszczelką na głowicę i przykręć czterema śrubami. Do przykręcenia koniecznie użyj klucza dynamometrycznego. Dla opisywanego motocykla producent zaleca moment przykręcenia 10 Nm. Następnie załóż zdjęte węże i fajkę świecy. Zamontuj bak i owiewki. Na końcu zapnij kanapę i odkręć kraniki paliwa po wcześniejszym zamontowaniu węży paliwowych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.