Regulacje dotyczące możliwości ustawienia oznakowania drogowego są jasno ustalone m.in. przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
Chcesz się dowiedzieć, kto może postawić znak zakazu parkowania i jak zrobić to legalnie? Przeczytaj ten krótki poradnik, a unikniesz wielu nieprzyjemności wynikających z nielegalnego postawienia znaku na parkingu lub na drodze.
Kto wydaje decyzję o postawieniu znaku drogowego?
Znak zakazu parkowania możesz postawić legalnie tylko wtedy, kiedy złożysz stosowny wniosek do urzędu, który zajmuje się organizacją ruchu na danym terenie. W zależności od rodzaju drogi, wniosek o ustawienie znaku zakazu parkowania należy wysłać do:
- Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – w przypadku dróg krajowych,
- zarządu województwa – dla dróg wojewódzkich,
- zarządu powiatu – dla dróg powiatowych,
- Wójta, Burmistrza lub Prezydenta Miasta – dla dróg gminnych.
Warto dodać, że zgodnie z aktualnymi przepisami zarządca drogi jest zobowiązany do spełnienia warunków technicznych umiejscowienia znaku. Te odnoszą się m.in. do wysokości słupa, wielkości znaku drogowego, a także jego odległości od innych elementów infrastruktury miejskiej. Chcesz się zorientować, jakie znaki drogowe są dostępne w sprzedaży? Przejrzyj je na stronie: https://znakidrogowe24.pl/.
Znak zakazu parkowania – jak go postawić legalnie?
Jeśli chodzi o to, kto może postawić znak zakazu parkowania, warto dodać, że na wszystkich drogach publicznych zobowiązany jest do tego zarządca jezdni. Co więcej, na prywatnych posesjach, które nie łączą się z drogami publicznymi, można legalnie postawić znak zakazu parkowania wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych na drogach, gdzie znajduje się znak B-36 „zakaz zatrzymywania się” pojazd może zostać odholowany na koszt właściciela. Warto jednak dodać, że nie dotyczy to pojazdów unieruchomionych wskutek awarii lub niekorzystnych warunków panujących na drodze.
Ustawienie znaku zakazu parkowania lub zatrzymywania się musi być zrealizowane przez zarządcę danej drogi. Samodzielnie ustawienie takiego znaku będzie nielegalne i może skutkować pewnymi konsekwencjami prawnymi. W odniesieniu do wyznaczania miejsc parkowania oraz zakazów warto też sprawdzić, jak powinno być oznakowane miejsce dla osób niepełnosprawnych.
Ile kosztuje postawienie znaku zakazu parkowania?
Wiesz już, kto może postawić znak zakazu parkowania, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile to kosztuje? Znak zakazu parkowania to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Sama cena zakupu znaku, np. przez Internet, to nie wszystko. Do tego należy też doliczyć koszty obsługi montażu, co daje finalną cenę postawienia znaku zakazu parkowania na poziomie kilkuset złotych.