Reklama

Zmiana w przepisach ruchu drogowego z 24 sierpnia 2014 roku pozwoliła posiadaczom prawa jazdy kategorii B, którzy dokument ten otrzymali więcej niż 3 lata temu, na legalną jazdę w ruchu miejskim pojazdami jednośladowymi kategorii 125. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości, które mogą nasunąć się w związku z tym zagadnieniem. 

Czy KAŻDY motocykl o pojemności 125 cm3 może prowadzić osoba posiadająca prawo jazdy kat. B dłużej niż 3 lata?

Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście – nie. Aby wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi, najlepiej zacytować ustawodawcę:

Reklama

Kategoria B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Czyli, jeżeli silnik naszego motocykla ma większą moc niż 11 kW (15 KM), jego pojemność przekracza 125 cm3, albo stosunek mocy do masy wynosi więcej niż 0,1 kw/kg (czyli silnik pojazdu ważącego mniej niż 100 kg ma moc większą lub równą 10 kW), to wtedy niestety nie możemy legalnie nim jeździć.

A co z ograniczeniem mocy? 

Jeżeli wejdziemy w posiadanie motocykla pojemności 125 cm3, ale z mocą większą niż 11 kW, teoretycznie można byłoby zdławić silnik, aby spełniał warunki kat. B. Niestety nasze prawo nie pozwala na tego typu kombinacje i tylko fabryczne ograniczenie mocy, poparte wpisem w homologacji pojazdu, jest przez polskie przepisy uznawane. Wytłumaczenie tegoż jest bardzo proste – trudno byłoby przeprowadzić operację ograniczenia mocy silnika w sposób nieodwracalny, a pokusa powrotu do pełnej mocy mogłaby okazać się silniejsza od rozsądku użytkownika takiego pojazdu.

Problemy techniczne

Oczywiście pojawiają się ogłoszenia sprzedaży motocykli dużych pojemności (250, 300 cm3), zarejestrowane na 125. Uprzedzamy, że kupno takiego motocykla, przez osobę posiadającą jedynie prawo jazdy kat. B, to same kłopoty. W razie stłuczki czy wypadku, albo w miarę wnikliwej kontroli drogowej – oszustwo na pewno wyjdzie na jaw, a jego konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne dla właściciela/kierowcy.

Tylko kask jest obowiązkowy, ale…

Jedynym dodatkiem do prawa jazdy kategorii B posiadanego ponad 3 lata, aby legalnie jechać motocyklem 125 cm3, jest kask motocyklowy. Kierowca nie musi przechodzić dodatkowego szkolenia, ani udowadniać, że rzeczywiście przez trzy lata od otrzymania prawa jazdy B aktywnie korzystał z uzyskanych uprawnień. Ustawodawca zaufał zdrowemu rozsądkowi Polaków, nie nadużywajmy jednak tego zaufania. Jeżeli nie czujemy się na siłach, przed kupnem motocykla weźmy kilka godzin jazd doszkalających w najbliższej szkole nauki jazdy – mały wydatek zwróci się na pewno w postaci bezpiecznej jazdy. Zachęcamy też do zakupu pełnego ubioru ochronnego, na który oprócz kasku składają się: rękawice, kurtka, buty i spodnie motocyklowe.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.