_SLIDERZa duży, za mały, za drogi, za tani. 10 błędów przy zakupie...

Za duży, za mały, za drogi, za tani. 10 błędów przy zakupie używanego motocykla

-

Wiosna to czas, gdy rozglądamy się za nowymi maszynami. Jak kupić motocykl, żeby nie żałować decyzji zaraz po zakupie? Oto co najczęściej robimy źle kupując nowy lub używany motocykl.

Kiedy stoi przed nami motocykl naszych marzeń, a w kieszeni czeka przeznaczona na ten cel gotówka, trudno zachować zimną krew. Motocykl to jedna z tych rzeczy, na których zakup ogromny wpływ mają właśnie emocje. Motocykl musi dawać frajdę. Napawać nasze oczy i ego. Wywoływać ekscytację.

Kiedy jednak kupujemy motocykl używany, to właśnie zimna krew i opanowanie są nam potrzebne najbardziej. Warto przed zakupem poświęcić kilka chwil na przejrzenie forów i poradników, by ustrzec się przed popełnieniem błędu, którego skutki boleśnie odczujemy na portfelu, a w skrajnym przypadku – na zdrowiu.

1. Za duży i za mocny

Kupowanie zbyt dużego lub zbyt mocnego motocykla to błąd

Mnogość klas i pojemności motocykli pozwala dobrać maszynę do własnych możliwości. Filigranowa kobieta z Triumphem Rocketem poradzi sobie gorzej niż z Yamahą Dragstar. Nowicjusz dosiadający Suzuki GSX-R będzie często ocierał się o śmierć. Warto dostosować motocykl do własnych możliwości i umiejętności.

2. Niedostosowany do stylu jazdy

Lubisz się ścigać - nie kupuj choppera

Jeśli większość czasu na dwóch kołach spędzasz w miejskiej dżungli, nie kupuj ciężkiego turystyka. Jeśli lubisz podróże, unikaj nakedów. Początkowa radość z nabycia fajnego motocykla przerodzi się we frustrację z powodu rozbieżności między naszymi potrzebami i oczekiwaniami a możliwościami i specyfiką motocykla.

3. Zbyt drogi

Snobistyczna marka nie musi oznaczać wysokiej ceny

To, że jakiś sprzęt jest klasykiem albo na baku namalowane ma logo znanej marki, nie oznacza, że musi kosztować fortunę. Przejrzyj portale z ogłoszeniami, kup gazetę, jedź na giełdę. Podaż motocykli jest tak ogromna, że z pewnością znajdziesz ten sam motocykl taniej. Zaoszczędzone pieniądze wydaj na dobry kask i ciuchy.

4. Zbyt tani

Nie warto przesadzać z odzczędzaniem na zakupie

Nie oszczędzaj za bardzo podczas poszukiwań. Lepiej kupić coś w lepszym stanie nawet z mniejszym silnikiem, niż wydawać później na każdym kroku na serwis. Może warto rozejrzeć się za innym modelem? Trzech potencjalnych kandydatów znacząco rozszerzy możliwości zakupu dobrego egzemplarza.

5. Za wysoki lub za niski

Motocykl nie może być za wysoki ani za niski

Motocykl powinien być dobrze dopasowany do twojego wzrostu. Jeśli jest zbyt wysoki narażasz się na wywrotkę. Jeśli zbyt niski, będzie ci niewygodnie. Po co wydawać pieniądze na coś, z czego nie będziesz zadowolony? Poświęć więcej czasu na znalezienie czegoś, co dokładnie będzie do ciebie pasowało.

6. Niesprawdzony

Przed zakupem sprawdź stan techniczny

Określenie stanu technicznego motocykla na podstawie zapewnień sprzedawcy nie jest dobrym pomysłem. Znacznie bezpieczniej będzie podjechać do autoryzowanego serwisu i tam sprawdzić wszystko punkt po punkcie. Nawet jeśli będziesz musiał zapłacić parę złotych za taką usługę, zdobędziesz jako-taką pewność co do swojego nabytku. Możesz także skorzystać z pomocy zaprzyjaźnionego mechanika. Lepiej unikać warsztatów polecanych przez sprzedawcę.

7. Kupowany na odległość

Kupiłeś motocykl bez oglądania - oczekuj właśnie tego

Zdjęcia kłamią. Umiejętne wykadrowanie zdjęcia, zastosowanie filtrów fotograficznych a w szczególności retusz komputerowy umożliwiają zmianę koloru lub innych detali motocykla. Nie ufaj zdjęciom – zawsze kupuj motocykl osobiście, choćbyś musiał wybrać się po niego kilkaset kilometrów. Nigdy nie płać nawet złotówki zanim nie zobaczysz i nie sprawdzisz motocykla.

8. Bez dokumentów

Jeśli motocykl nie ma dokumentów - nie kupuj go

Jeśli podczas oględzin okaże się, że jakiś dokument „zaginął” albo „przyjdzie pocztą” lepiej od razu zrezygnować z zakupu. Jeśli kupisz motocykl bez dokumentów, nie będziesz mógł go zarejestrować. Dobry sprzedawca zadba o papiery ZANIM wystawi sprzęt na sprzedaż. Jeśli mimo ich braku decyduje się na transakcję, szuka frajera. Nie bądź nim.

9. Po tuningu

Motocykl po tuningu to duże ryzyko

Jeśli motocykl wyposażony jest w karbonowe wydechy lub crash-pady, potraktuj to jako bonus. Jeśli tuning dotyczył ingerencji w parametry silnika, zawieszenie i hamulce, przemyśl zakup kilkakrotnie. Tuning zwykle zwiększa osiągi motocykla skracając jego żywotność. Jeśli kupujesz maszynę przystosowaną do jazdy torowej i tak będziesz ją wykorzystywać, to być może warto. Jeśli jednak planujesz nią jeździć po drogach, odradzamy.

10. Egzotyczne marki

Motocykl egzotycznej marki jest ekscytujący ale kłopotliwy w serwisowaniuMV Agusta, Royal Enfield czy Moto Guzzi to marki, które budzą emocje. Warto jednak przed ich zakupem przemyśleć najprostsze sprawy. Czy będziesz sam w stanie je serwisować? Jeśli nie, to gdzie jest serwis? Używany gutek wymaga bardzo troskliwej opieki. Czy będzie ci się kalkulowało odwiedzanie serwisu dwa razy w tygodniu celem regulacji tego i owego? Sprawdź ceny podstawowych części w serwisie, ich dostępność i koszty robocizny. Może się okazać, że twojego wymarzonego motocykla po prostu nie opłaca się kupić.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

6 KOMENTARZE

  1. Punkt 10 delikatnie bym zmienil. Z „wymarzonego motocykla nie oplaca sie kupic” na jeszcze Cie na niego nie stać.

    No i jednak motocykl to nie samochod, zeby zawsze wybierac rozumem, czasem warto chociaz troche pokierowac sie sercem bo niektóre niedogodności są niczym gdy siedzimy na wyśnionym motocyklu

  2. Ja pominąłem wszystkie ww punkty i kupiłem jak napisał Mateusz sercem – „MUJ CI ON” pewnie większość mnie tu skrytykuje, ale była to miłość od pierwszego wejrzenia -eh.

    P.S. – satysfakcja z zakupu 100%

  3. Ja miałem podobnie, serce prawie stanęło przeglądając allegro ;) wcześniej jednak trochę poczytałem, przestudiowałem poradniki, i oczywiście, przymierzałem się do konkretnych modeli. Er5, gs500,cb500….wybór padł na Erkę, nawet dzisiaj ją pieściłem, miłość od pierwszego wejrzenia ;)

  4. Trafne spostrzeżenia. Wiem, że wiele osób kieruje się emocjami podczas zakupu motocykla czy samochodu. Ale ja raczej do takich osób nie należę, zachowuję zimną krew i muszę mieć wszystko sprawdzone, długo się zastanawiam, nie podejmuję pochopnych decyzji. Uważam, że warto kupić używkę, oczywiście z racji oszczędności, ale trzeba ją dobrze sprawdzić. Nie zakładałem od razu, że ktoś chce mnie oszukać, ale byłem bardzo ostrożny. Od zawsze marzyłem o turystyku Gold Wingu, ale na nowy nie było mnie stać. Z używki jestem bardzo zadowolony. Jeżdżę już 5 lat i jak na razie wiele nie dołożyłem. Zabrałem ze sobą na oględziny znajomego mechanika, zna się na wszystkim, naprawdę nie jest go łatwo oszukać. [link usunięty]

  5. Większość motocykli na allegro to powypadkowe sztuki. Dlatego trzeba zachować zimną krew przy zakupach. Ja się kiedyś na takim wynalazku mało nie zabiłem. Też kupowałem serduchem. Niestety czasami żeby znaleźć coś ciekawego trzeba się najeździć.

  6. Witam. Rozbawiło mnie zdanie: Jeśli lubisz podróże, unikaj nakedów. My na Hornecie900 zaliczyliśmy Rumunie, Czarnogóre wraz z SH20 przed polozeniem asfaltu, Slowenie, Chorwację, Anglie itd. Ok 5000 na kazdym wyjazdzie. We dwojke, z plecakiem znaczy sie. Naked nadaje sie do wszystkiego😁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ