[sam id=”24″ codes=”true”]Pojezierze Drawskie to wciąż odludna kraina jezior i  lasów. Ten nieskażony przez cywilizację skrawek Polski oferuje nie tylko wspaniałe zabytki kultury materialnej, piękne krajobrazy, ale i malowniczo wijące się motocyklowe drogi.

Znajdująca się przy głównej trasie S6 miejscowość Płoty może poszczycić się dwoma zamkami. Stary Zamek, choć usytuowany tuż przy drodze, ukryty jest wśród drzew, ale warto zobaczyć go z bliska. W swym obecnym kształcie prezentuje się jako doskonała, renesansowa rezydencja szlachecka typowa dla Zachodniego Pomorza.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W budynku od lat działa biblioteka publiczna z punktem informacji turystycznej, co nie przeszkadza, aby nocami grasował w nim duch nieszczęśliwej Kingi, która rzuciła się z okna swej komnaty nie mogąc poślubić ukochanego. Nowy Zamek natomiast znajduje się jakieś 300 m dalej na północ, a obecny kształt nadał mu jego ostatni właściciel Karol Bernhard von Bismarck, który rozbudowując go stworzył najpiękniejszą rezydencję ziemiańską na Pomorzu. 101_0185Dobra należy do nielicznych miejscowości w Polsce, której cały obszar starego miasta został wpisany do rejestru zabytków. Najstarszym zabytkiem miasta są piękne ruiny zamku von Dewitzów wybudowanego pod koniec XIII wieku. Część budynku została wysadzona w okresie wojen napoleońskich w celu pozyskania materiału budulcowego.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Warto wiedzieć, że zamek ten w czasach świetności był największą na Pomorzu siedzibą rycerstwa. Jednak nie tylko Dobra zasługuje na odwiedziny. W Świdwinie trwająca prawie 300 lat obecność joannitów stała się podłożem wielu opowieści o skarbach ukrytych we wnętrzach tamtejszej twierdzy. Zajrzyj więc do owianego tajemnicą zamku w Świdwinie, aby ujrzeć wspaniałą panoramę , jaka rozciąga się z jego wieży.img_5792_crp Oprócz zamków teren ten obfituje w drogi o nieprzeciętnych walorach widokowych, ale Wstęga Ińska ciągnąca się pomiędzy Ciemnikiem, a Kozami to prawdziwa rewelacja. Tutaj na odcinku około 10 km znajduje się 56 zakrętów. I choć droga ta to ledwie wąska betonowa dróżka, to widok jaki oferuje wijąc się pomiędzy wzgórzami i jeziorami, jest wart wysiłku.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Ten piękny zakątek obfitujący w serpentyny pozwala delektować się pięknem Pojezierza Ińskiego. Znajdujący się tu Iński Park Krajobrazowy jest dziewiczym obszarem z krystalicznie czystymi jeziorami, liściastymi lasami i zamieszkującymi tutaj zwierzętami.  Wstęga-Ińska-Ińsko

Odwiedź koniecznie:

  1. Zamek w Dobrej,
  2. Zamek w Świdwinie,
  3. Zamek w Nowogardzie,
  4. Stary Zamek i Nowy Zamek  w Płotach,
  5. Iński Park Krajobrazowy,
  6. Dwór w Strzmielach,
  7. Mury obronne w Nowogardzie.

 

Spróbuj koniecznie:

  1. Kartaczy z kapustą i grzybami w Restauracji Zamkowa w Świdwinie

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.