Ministerstwo Transportu dopuści motocykle elektryczne jako pojazdy, na których można zdawać egzamin kat. A2. Dla setek szkół jazdy i ośrodków egzaminowania może to oznaczać konieczność kolejnej zmiany parku maszynowego.

Ministerstwo Transportu przygotowało projekt rozporządzenia, w myśl którego kandydat na kierowcę będzie mógł przystąpić do egzaminu korzystając z jednośladu o napędzie elektrycznym. Choć dokument ten wprost nie nakłada na ośrodki egzaminowania obowiązku zapewnienia takich pojazdów jest jasne, że taka zmiana prędzej czy później nastąpi.

Kolejną zmianą, jaką planuje Ministerstwo jest zwiększenie minimalnej mocy oraz masy motocykla. Po nowelizacji jednoślad będzie musiał posiadać moc co najmniej 50 kW (68 KM) i będzie musiał ważyć 175 kg. Dla porównania: dziś jest to 35 kW (48 KM), zaś stosunek masy do mocy nie może przekraczać 0,2 kW/kg.

Jeżeli projekt ministerstwa wejdzie w życie, może to wymusić kolejne zmiany dla właścicieli ośrodków szkolenia kierowców. Niewątpliwie wpłynie to również na sposoby nauczania techniki jazdy. Wielką niewiadomą pozostaje, czy są instruktorzy obeznani z elektrycznymi jednośladami na tyle by przekazać wiedzę o ich obsłudze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.