Dziesiątki tysięcy francuskich motocyklistów i kierowców samochodów protestowało przeciwko obniżeniu limitów prędkości. Manifestacje zorganizowane przez stowarzyszenie motocyklistów sparaliżowały ruch w wielu miastach.

12 kwietnia w prawie 80 francuskich miastach kierowcy sprzeciwiali się obniżeniu limitów prędkości z 90 km/h na 80 km/h. Protestujących motocyklistów wspierali właściciele samochodów, a nawet – jak podają źródła – policja.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Francuski rząd tłumaczy, że celem obniżenia dopuszczalnych prędkości jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Ta argumentacja nie przekonuje francuskich obywateli, którzy twierdzą, że ich kosztem państwo chce łatać dziurę budżetową.

Planowanych jest więcej podobnych akcji. Kierowcy domagają się ustanowienia efektywnej polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zarzucają rządzącym zbytnie skupianie się na ograniczeniach prędkości, co prowadzi do ignorowania innych przyczyn powstawania wypadków drogowych.

3 KOMENTARZE

  1. Polityka represji i tylko represji pokazuje swoje oblicze ograniczonych możliwości. Jóź dawno drogi nie były w tak złym stanie, oddano na rzecz biedniejących regionów ich utrzymanie. Z dania na dzień powiększa się ilość nieubezpieczonych pojazdów, często kierowcy nie maja ważnych uprawnień do poruszania się po drogach publicznych, potracili wszystkie punkty. Nie tak dawno zostałem potrącony na skrzyżowaniu mając pierwszeństwo, nic się nie stało, ale komin został uszkodzony. Prowadząca samochód kobieta uciekła z miejsca wypadku, i dopiero po ryzykownym pościgu dopadłem nie ubezpieczoną panią za kierownicą. Tłumaczy taką sytuację tym, że straci pracę jeżeli nie będzie mogła zasiadać za kierownicą. To tylko widoczna cześć góry lodowej. Od wielu lat nie zrobiono nic aby utrudnić używanie telefonów komórkowych w czasie jazdy, wręcz przeciwnie. Czasami co czwarta osoba w samochodach zajmuje się czym innym niż prowadzeniem. Poranny makijaż, esemesy, fejsy z kumplami, gps-y, gazety, słuchawki w uszach, takich przykładów jest wiele. Zapewne jak będzie 60 km/godz. “będzie czas” na zainstalowanie i oglądanie 42 cali i pilota w prawej dłoni. A szkoda, spożywanie napojów alkoholowych w czasie jazdy jest zabronione, ale przecież tylko prowadzącemu, no to co ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.