Nowy system operowania gazem w jednośladach zaproponowała francuska firma Inoveli. Nie jest to rozwiązanie rewolucyjne. Pomysł zaczerpnięto z quadów i skuterów wodnych, a następnie dopasowano do motocyklowych realiów.

Sterowanie przepustnicą za pomocą rolgazu ma kilka niezaprzeczalnych wad. Jedną z nich jest trudność w jednoczesnym precyzyjnym operowaniu gazem i przednim hamulcem. Oprócz tego dochodzą trudności w utrzymywaniu pojazdu we właściwej pozycji na zakrętach.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Oczywiście dotyczy to głównie mało doświadczonych bikerów, ale starym wyjadaczom również zdarzają się niespodzianki związane z uciekającym nadgarstkiem.

Inoveli (2)

Nowy-stary pomysł firmy Inoveli to sterowanie za pomocą kciuka, znane chociażby z quadów i skuterów śnieżnych i wodnych. Kształt manetki dopasowano do potrzeb motocyklistów, czyniąc ją bardziej ergonomiczną i pozwalającą na swobodne używanie kierownicy.

Inoveli (1)

System jest sprzedawany jako zestaw akcesoryjny i kosztuje niecały tysiąc zł. Można go zamontować w większości motocykli z tradycyjnym gazem na lince. Wersja dla pojazdów ze sterowaniem elektronicznym jest jeszcze w fazie projektu.

Inoveli (3)

System ten może zyskać wielu zwolenników, ale też napotkać spore trudności w przyjęciu się na rynku. Jedną z nich jest silny tradycjonalizm motocyklowego środowiska, w końcu „kręcenie gazem” to jeden z niekwestionowanych symboli naszej pasji.

Inoveli – film

 

Pozostaje odrzucić uprzedzenia i spróbować samemu. Są tacy, którzy wezwą egzorcystę, a niektórzy być może zadadzą sobie pytanie dlaczego manetka Inoveli pojawiła się to dopiero teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.