Obostrzenia, sankcje i zalecenia związane z koronawirusem dotykają praktycznie każdą gałąź gospodarki. Jedną z tych, które ucierpiały najbardziej jest branża targowa. Przypomnijmy, że na przykład tegoroczna edycja Warsaw Motorcycle Show, początkowo była kilkukrotnie przekładana, a ostatecznie w ogóle się nie odbyła, zupełnie jak i Poznań Motor Show…
Dlatego też 28 października 2020 roku odbył się protest Komitetu Obrony Branży Targowej. Uczestnicy zebrani pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przekazali jej przedstawicielowi postulaty.
Komitet domaga się:
– umorzenia całości otrzymanych kwot pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm branży targowej, które odnotowały w roku 2020 spadek obrotów o minimum 50% w stosunku do roku 2019 oraz które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy pochodziła z usług na rzecz targów.
– rekompensaty w wysokości 50% ubiegłorocznego przychodu firm branży targowej, które odnotowały w roku 2020 spadek obrotów o minimum 50% w stosunku do roku 2019 oraz które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy pochodziła z usług na rzecz targów.
– objęcia abolicją składek ZUS oraz postojowym w okresie od dnia 1 listopada 2020 roku do dnia 31 marca 2021 roku firm z branży targowej, których przychód w trzech dowolnie wybranych miesiącach 2020 roku był niższy o co najmniej 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tych samych miesiącach w 2019 roku oraz przychód tych firm w co najmniej 60% pochodził z działalności na rzecz targów.
Jesienne targi EICMA 2020 zostały odwołane! Pandemia zbiera swoje żniwo
Protestujący uzyskali poparcie Polskiej Izby Przemysłu Targowego, a także licznych przedsiębiorstw z terenu całego kraju, które na znak protestu o godzinie 17 podświetliły obiekty wystawowe i swoje siedziby na kolor czerwony.
Bezpośrednim powodem zawiązania KOBT był fakt, że w rządowej propozycji wsparcia przedsiębiorców Tarcza 6.0 przewidziano pomoc jedynie dla organizatorów targów, pomijając całkowicie firmy świadczące usługi na ich rzecz. Członkowie Komitetu podkreślają również tragiczne następstwa zakazu organizacji targów, wprowadzonego na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 16 października 2020 roku. Bez jakiegokolwiek wsparcia dla wszystkich firm z tej branży, jest on bowiem równoznaczny z wydaniem na nie wyroku śmierci.