Niemiecka manufaktura Horex ujawniła produkcyjną wersję nowego modelu VR6 Classic, który można było oglądać podczas ubiegłorocznych targów motoryzacyjnych Intermot w Kolonii. Classic to już drugi po Roadsterze model tej tajemniczej niemieckiej firmy. 

Firma Horex została założona w 1920 roku w miejscowości Bad Homburg. Z przerwami produkowała motocykle do roku 1960, kiedy to nowy właściciel – Daimler Benz – wykupił firmę i zamknął produkcję.  Odrodzenie marki Horex nastąpiło 50 lat później – 15 czerwca 2010 roku ogłoszono wznowienie produkcji, którą przeniesiono do Augsburga. Choć firma otwarcie tego nie potwierdza podejrzewa się, że jej głównym udziałowcem jest Volkswagen.

Od początku nowe modele budowane były w oparciu o pochodzący do Volkswagena doładowany silnik VR6. Jego zaletą jest ogromna moc przy zachowaniu niewielkich wymiarów, co czyni go niemal idealnym napędem dla motocykla. Moc Horexa Classic wynosi 128 KM przy 8500 obr/min, czyli nieco mniej, niż w przypadku modelu Roadster (160 KM). Motocykl wyposażono w przedni widelec WP, tylne zawieszenie Sachs i szprychowe koła Kineo. Największą wadą motocykli Horex jest ich cena. Model Classic wyceniono na horrendalne 24 500 euro (103 000 zł).

Horex VR6 Classic – reklamówka

Silnik VR6

Sześciocylindrowy silnik o bardzo niskim kącie rozwarcia cylindrów, wynoszącym 15 stopni. Stosowany w samochodach Volkswagena od 1991 roku. Niewielkie wymiary umożliwiły zastosowanie tego silnika w samochodach kompaktowych (Golf, Corrado), a także w wielu motocyklach custom. Jedynym producentem wykorzystującym ten typ silnika w seryjnie produkowanych motocyklach jest Horex.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.