Tylko przez 2 tygodnie wszystkie fotoradary, które ponownie rejestrują wykroczenia na moście Poniatowskiego w Warszawie zarejestrowały prawie 6000 wykroczeń. GITD poinformował, że urządzenia ponownie wróciły w tryb rejestracji naruszeń.
Jeszcze w lipcu tego roku informowaliśmy naszych czytelników o tym, że Mazowiecki Konserwator Zabytków podjął decyzję o demontażu fotoradarów z mostu Poniatowskiego. Przede wszystkim były one nieprawidłowo zamontowane, ale również kontrole wykazały, że most wraz z wiaduktami jest w bardzo słabym stanie technicznym. Cała sprawa jednak była dosyć zawiła, gdyż okazało się, że decyzja dotyczy jedynie 2 z 6 urządzeń.
Pierwsze fotoradary ponownie został ustawione na moście w połowie września, ale początkowo wykroczenia rejestrowały jedynie dwa z nich. W zeszłym tygodniu w tryb rejestracji naruszeń przełączono już 5 urządzeń, które od 14 września do tej pory zarejestrowały nieco ponad 5900 wykroczeń drogowych.
– Dla niemal 4,5 tys. właścicieli pojazdów przygotowane są wezwania. W ponad 300 przypadkach mamy do czynienia z wielokrotnym naruszeniem przepisów. W większości przypadków co najmniej dwukrotnym. Są również przypadki przekroczenia prędkości tym samym pojazdem nawet 9 razy. Podkreślam, że wykonana dokumentacja fotograficzna pojazdów, którymi naruszono przepisy, jest teraz weryfikowana i sprawy są w toku. – komentuje rzeczniczka GITD Monika Niżniak.
Dodatkowo fotoradary zarejestrowały 28 przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Jeżeli zostaną one pomyślnie zweryfikowane, to kierowcy będą musieli liczyć się z konsekwencjami w postaci odebrania prawa jazdy na okres 3 miesięcy.
Po kontroli przeprowadzonej na moście Poniatowskiego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zalecano usunięcie dwóch fotoradarów, jednakże Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zwróciło się ponownie w celu potwierdzenia czy lokalizacje, w których zostały ustawione urządzenia uzyskały jego akceptację. Konserwator zabytków wyraził zgodę na ich montaż, wobec czego zostały one przejęte i wprowadzone do ogólnopolskiej siedzi fotoradarowej. Dwa urządzenia, które stoją przy kamiennych ławkach muszą zostać zdemontowane do 1 grudnia 2023 roku, jednakże do tego czasu będą rejestrować wszystkie wykroczenia.