Ducati zaprezentowało właśnie światu najnowszą odsłonę sportowego giganta jakim jest Panigale V4. Inżynierowie ponownie pracowali nad poprawieniem jego właściwości jezdnych przede wszystkim na torze, ale prawdziwa ewolucja objęła także prowadzenie i intuicyjność, która przekłada się na maksymalne zwiększenie przyjemności z jazdy.
Rodzina motocykli Panigale lawiruje nieustannie pomiędzy torem wyścigowym, a sportową jazdą po szosie. Sam proces tworzenia jednośladów to zbiór informacji i technologii zarówno ze świata wyścigów, jak i seryjnie produkowanych motocykli. W 5 już odcinku z serii Ducati World Première 2022 producent z Borgo Panigale zaprezentował najnowszą odsłonę modelu Panigale V4, która została ulepszona niemalże we wszystkich płaszczyznach zaczynając od aerodynamiki, ergonomii, osiągów silnika, a na podwoziu i elektronice kończąc. V4 czerpie rozwiązania i technologię przede wszystkim z doświadczenia Ducati Corse, wykorzystując tym samym wiedzę i technologię zdobytą w świecie wyścigów. Włoski producent motocykl zdobył mistrzostwo konstruktorów w MotoGP po raz drugi z rzędu i jasno twierdzi, że każdy element, który używany i tworzony jest na potrzeby wyścigowego odpowiednika może po odpowiednich przeróbkach zostać zamontowany w jednośladzie drogowym. To jest właśnie powód, dla którego Panigale V4 tak często jest odświeżana i poddawana zmianom.
Czas na rzeczywistość, bo owe zmiany zostały oczywiście bardzo starannie dokładnie i sprawdzone, a ich efekt robi wrażenie. Testy odbyły się na torze Vallelunga we Włoszech, gdzie w szrankach stanął najnowszy model V4 wyposażony w opony Pirelli SC1 oraz V4 S 2021. Za kierownicą usiadło dwóch testerów, do których dołączył również Michele Pirro (oficjalny tester Ducati). Okazało się, że pierwszy z kierowców poprawił swój najlepszy czas okrążenia na nowym Panigale V4 S 2022 o 0,9 sekundy, a drugi o 1,2 sekundy. Michele Pirro był szybszy o pół sekundy, okrążając pętlę zaledwie trzy sekundy wolniej niż wynosił jego najlepszy czas w wyścigu na torze Vallelunga, przy okazji tegorocznych Mistrzostw Włoch Superbike, gdzie jednak ścigał się na wydajniejszej mieszance SCX.
Inżynierowie mocno skupili się nad aerodynamiką, wobec tego owiewki łączą bardziej kompaktowe i cieńsze skrzydła o podwójnym profilu, generując tym samym docisk pionowy nawet do 37 kg przy 300 km/h. Ponadto, dolna część owiewki została przeprojektowana, aby poprawić chłodzenie, a w konsekwencji wydajność silnika. Ponadto przebudowie została ergonomia motocykla, dzięki czemu znacznie poprawiona pozycję za kierownicą, umożliwiając kierowcy maksymalne wykorzystanie osiągów V4. Kanapa jest teraz bardziej płaska, a także obita została zupełnie nowym materiałem, który ułatwia ruchy na jednośladzie. W porównaniu do poprzednika z 2021 roku zmieniony został także kształt zbiornika paliwa, dzięki czemu motocyklista łatwiej i efektywniej może się o niego zaprzeć podczas hamowania.
Sercem motocykla jest silnik Desmosedici Stradale o pojemności 1 103 cm3, wywodzący się z MotoGP, który został poddany serii modernizacji pozwalających na zwiększenie mocy i natychmiastową reakcję przepustnicy. Silnik został udoskonalony pod względem układu smarowania i jest połączony z nową pompą olejową, która zmniejsza absorpcję mocy. Zwiększona średnica wylotu tłumika pozwala zmniejszyć przeciwciśnienie spalin, a w konsekwencji zwiększyć osiągi. Dzięki tym zabiegom oraz nowemu, dedykowanemu mapowaniu, Desmosedici Stradale, spełniający normę Euro 5, osiąga moc 215,5 KM przy 13 000 obr./min, co stanowi wzrost mocy o 1,5 KM w porównaniu z poprzednią wersją. Jednostka charakteryzuje się również momentem obrotowym 123,6 Nm przy 9 500 obr./min, a już od 6 000 obr./min zapewnia 80% maksymalnego momentu obrotowego.
Detalem mówiącym wiele o ewolucji wersji 2022 jest zastosowanie nowej skrzyni biegów, która jest bardziej odpowiednia do jazdy na torze. Pierwszy bieg został wydłużony o 11,6%, a drugi o 5,6%. Dzięki nowej skrzyni biegów, łatwiej jest teraz pokonywać ciasne zakręty na pierwszym biegu, ciesząc się lepszym hamowaniem i lepszym przyspieszeniem na wyjściach z zakrętów. System DQS pracuje teraz bardziej efektywnie, oferując lepsze osiągi. Wreszcie, szósty bieg został wydłużony o 1,8%, co w połączeniu ze wzrostem mocy silnika pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej o 5 km/h wyższej niż w przypadku Panigale V4 2021.
W Panigale V4 2022 wprowadzono nowe tryby Power Modes, które przewidują cztery konfiguracje silnika: Full, High, Medium i Low. Full i Low zostały zaprojektowane od nowa, natomiast konfiguracje High i Medium wykorzystują nową strategię. Tryb Full jest najbardziej sportowym, jaki kiedykolwiek zastosowano w Panigale V4 i pozwala na rozwinięcie pełnego potencjału silnika bez elektronicznych „kagańców”, z wyjątkiem pierwszego biegu. Nowy system zarządzania mapami Ride by Wire został opracowany dla trybów High i Medium – teraz dedykowany jest dla każdego z sześciu biegów, co gwarantuje możliwość uzyskania zawsze optymalnej siły ciągu przy otwarciu przepustnicy. Tryb Low został zaprojektowany z kolei w taki sposób, aby jazda po drogach była jeszcze przyjemniejsza, ograniczając maksymalną moc motocykla do 150 KM i oferując szczególnie łatwą do opanowania reakcję przepustnicy.
Nowe Panigale V4 S jest wyposażone w nowy, elektronicznie sterowany widelec Öhlins NPX 25/30, który wykorzystuje ciśnieniowy system tłumienia wywodzący się z układów wyścigowych, minimalizujący ryzyko kawitacji oleju. Efektem jest lepsze wspomaganie hamowania i jednocześnie lepsze wybieranie nierówności, co przekłada się na lepszy komfort jazdy. Nowy widelec ma 125 mm skoku (+5 mm w porównaniu do tego, w który wyposażone jest Panigale V4 2021), dzięki czemu może przyjąć bardziej miękkie ustawienia, poprawiając tym samym płynność reakcji, przyczepność w krytycznych warunkach i komfort na najbardziej wymagających odcinkach hamowania. Nowy widelec pracuje w połączeniu z tylnym amortyzatorem Öhlins TTX36 i amortyzatorem skrętu Öhlins. System ten oferuje możliwość dostosowania interwencji zawieszenia do różnych sytuacji podczas jazdy (hamowanie, pokonywanie zakrętów, przyspieszanie), a także zmiany parametrów pracy elementów osprzętu. Dla kierującego oznacza to wyższy poziom kontroli nad dynamiką motocykla z korzyścią dla bezpieczeństwa na drodze i czasów okrążenia na torze.
Model Panigale V4 S jest wyposażony w 3-ramienne felgi z kutego stopu aluminium i opony Pirelli Diablo™ Supercorsa SP (120/70 ZR17 z przodu i 200/60 ZR17 z tyłu). Układ hamulcowy jest wyposażony w monoblokowe zaciski Brembo Stylema® z przodu, z czterema tłoczkami o średnicy 30 mm każdy, pracującymi na tarczach o średnicy 330 mm, zapewniając wyjątkową siłę hamowania. Z tyłu natomiast zamontowano pojedynczą tarczę 245 mm z 2-tłoczkowym zaciskiem.
Parametry te można jeszcze lepiej przeglądać dzięki ulepszonej tablicy przyrządów. Technicy Ducati wprowadzili dodatkowy tryb Info Mode, opracowany z uwzględnieniem sugestii zawodników MotoGP, o nazwie „Track Evo”, w charakterze opcji dodanej do istniejących ustawień Road i Track. Na ekranie „Track Evo”, obrotomierz porusza się na poziomej skali, która jest maksymalnie widoczna, a wskaźnik włączonego biegu znajduje się w centrum ekranu. Po prawej stronie znajdują się cztery sektory w różnych kolorach, każdy poświęcony kontroli elektronicznej (DTC, DWC, DSC, EBC). Sektory te zapalają się indywidualnie, gdy elektronika pracuje nad określonym parametrem. Ten tryb sygnalizacji ułatwia użytkownikowi zrozumienie, który element sterowania zadziałał, aby umożliwić mu bardziej precyzyjną interwencję przy wyborze optymalnego poziomu i szybsze uzyskanie lepszych osiągów. W lewej części ekranu znajdują się informacje o liczbie przebytych okrążeń i prędkości, a także stoper. Wprowadzono też zieloną diodę LED, która sygnalizuję konieczność zmiany przełożenia.
Produkcja Panigale V4 i Panigale V4 S rozpocznie się w grudniu 2021 roku. Motocykle będą dostępne w klasycznym kolorze „Ducati Red”.
Ducati Panigale V2 2020 – baby w skórze V4 [TEST, DANE TECHNICZNE, OPINIA]