Nieoficjalny prototyp Suzuki Katany pojawił się na… oficjalnym stoisku producenta podczas targów EICMA. No dobrze, wprawdzie tylko na wyświetlaczach, ale zawsze to coś.

Katana to unikalny model Suzuki, który został zaprojektowany… przez Niemców. Japończykom zatęskniło się za tym mariażem, bo od kilku lat przebąkują o następcy. Nowy Suzuki Katana miałby nawiązywać stylistycznie do pierwowozoru, ale mechaniczne być na wskroś nowoczesny. Sugerowano nawet powrót do pomysłu turbosprężarki.

Pierwszą Katanę zaprojektowała w latach 1979-1980 niemiecka firma Target Design. Zleceniodawcą był niemiecki oddziału Suzuki. Motocykl trafił do sprzedaży w roku 1981 i z miejsca stał się hitem sprzedaży.

O następcy pisano już dwa lata temu – japoński magazyn Young Machine sugerował, że prace nad nową Kataną już trwają. Koncept pojawiał się tu i ówdzie, aż do ostatnich targów EICMA, gdzie można było zobaczyć gotowy, funkcjonujący motocykl na wyświetlaczach zamontowanych na stoisku Suzuki.

Autorami projektu są jednak nie inżynierowie Suzuki, a dziennikarze włoskiego magazynu Motociclismo, którzy stworzyli motocykl z pomocą designera Rodolfo Frascoli i firmy Engines Engineering na bazie GSX-S1000F.

Mam nadzieję, że Suzuki pokona wreszcie niemoc twórczą i pokaże coś, co wywoła wielkie WOW i na nowo rozbudzi apetyty fanów. Nowa Katana byłaby dobrym początkiem.

1 KOMENTARZ

  1. Nowa Katana mialaby sens gdyby tak jak stara 1100, byla krolem hyperbike’ow. Musialaby dzis konkurowac z Kawasaki H2 a nie z MT-09, czy Z 1000. Gdyby powstala na bazie konceptu Stratosphere noszacego wyrazne odniesienia stylistyczne do oryginalu, to byloby cos. Jesli powstanie na bazie K5, to bedzie kolejny przecietniak dewaluujacy marketingowy potencjal legendy, podobnie jak kiedys nazwane mianem Katany olejaki na rynek amerykanski, czy skuter 50cc. Nawiasem mowiac, umieszczenie w artykule zdjecia poznego modelu 750 z otwieranym reflektorem to lekkie nieporozumienie, bo to nie do niego nawiazuje koncept…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.