Silnik wodorowy amerykańskiej firmy Astron Aerospace osiągnął rekordową 60% efektywność przy zerowej emisji…

-

Skutkiem ubocznym spalania wodoru jako paliwa jest jedynie produkcja wody, nie emitując przy tym żadnych gazów cieplarnianych. Zdecydowanie ten typ silników jest alternatywą dla elektryfikacji pojazdów, zachowując przy tym wibracje i dźwięk silników spalinowych. 

Unia Europejska planuje zakaz produkcji samochodów z tradycyjnym napędem spalinowym już w 2035 roku, aby promować wykorzystanie pojazdów bezemisyjnych. Wymagałoby to, aby wielu entuzjastów motoryzacji zrezygnowało ze swoich paliwożernych i hałaśliwych pojazdów.

Efektywność silników spalinowych

W tym szaleństwie jest metoda, bo efektywność tradycyjnego silnika spalinowego sięga, w sprzyjających warunkach, jedynie 20%. Aż 80% energii uzyskiwanej z procesu spalania paliwa jest tracone w postaci ciepła. Najlepsze pod tym względem obecnie istniejące silniki spalinowe pozwalają osiągnąć do 40% efektywności. Okazuje się jednak, że silnik H2 Starfire firmy Astron Aerospace z Kanzas w Stanach Zjednoczonych może je wszystkie z łatwością zastąpić, oferując efektywność na poziomie niesamowitych 60%!

Technologia wodorowa

Silnik wodorowy amerykańskiej firmy Astron Aerospace osiągnął rekordową 60% efektywność przy zerowej emisji…

Wodór uznawany jest za najlepszą paliwową alternatywę dla substancji kopalnych, ponieważ może być spalany, produkując duże ilości energii, generując przy tym jedynie wodę jako produkt uboczny. Silnik H2 Starfire Astrona osiąga to za pomocą dwóch zestawów przeciwnie obracających się rotorów: aluminiowa część przednia wykonuje proces zasysania i sprężania, podczas gdy tylna tytanowa część zajmuje się rozprężaniem i wydechem. Wewnątrz silnika temperatury sięgają 760 stopni Celsjusza, a wodór może spalać się czysto, aby produkować energię, ale także dźwięk i mechaniczne wibracje, tak bliskie nam wszystkim.

Wyjątkowa konstrukcja

Firma twierdzi, że osiągnęła kolejny ważny przełom, eliminując potrzebę chłodzenia jednostki wodą, co pomogło również zredukować złożoność konstrukcji oraz jej masę. To z kolei zwiększa efektywność całego układu. Konstrukcja H2 Starfire jest dość prosta, doskonale spasowana i nie wymaga użycia uszczelek. Konstruktorzy jednostki twierdzą, że ich silnik skonstruowany jest tak, że praktycznie nie występują w nim opory tarcia jego elementów. Tolerancje są tak precyzyjne, że jedynie koła zębate rozrządu i łożyska wymagają smarowania. Zostało to osiągnięte dzięki uproszczonej konstrukcji silnika, która składa się tylko z 82 części.

Do tej pory widzieliśmy jedynie częściowy prototyp silnika, więc przed nami jeszcze sporo pracy, zanim zobaczymy prototypowy pojazd wyposażony w ten silnik. Nawet jeśli Astron szybko dopracuje swój silnik wodorowy, pozostaje do rozwiązania inny problem. Obecnie produkcja wodoru w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu paliw kopalnych, więc spalanie wodoru lub paliw kopalnych daje ten sam efekt…

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY