Wycieczki motocyklowe dają mnóstwo frajdy, dlatego zdobywają sobie coraz więcej zwolenników. Maszyna na nieco dalsze wyprawy powinna być niezawodna, a jednocześnie zapewniać komfort kierowcy i pasażerowi. Podczas poszukiwania modelu spełniającego te wymagania warto zwrócić uwagę na pewne kwestie.

Co jest najważniejsze?

Największe problemy z kupnem odpowiedniego motocykla mają zazwyczaj osoby, którym brakuje doświadczenia. Aby nie dać się zwieść obietnicom nieuczciwego sprzedawcy warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Kupno odpowiedniego modelu to gwarancja komfortowej jazdy, ale wiele zależy od awaryjności konkretnego motocykla, zwłaszcza jeśli planujemy wycieczki za granicę. Miłośnicy tego typu podróży, którzy mają spore doświadczenie w wyprawach motocyklowych radzą kierować się przeznaczeniem maszyny. W przypadku jazdy głównie po asfaltowych drogach wybór jest nieco większy. Jeśli marzą nam się wycieczki po bezdrożach, szutrówkach, czy terenie piaszczystym, lepiej postawić na nieco lżejszy model, jak np. BMW z serii GS. Części do tych motocykli znaleźć można w sprawdzonych sklepach internetowych, np, na: sklep-bmw.pl

Wysokość i waga

Idealnie dobrana wysokość motocykla pozwala na sięganie obiema stopami do ziemi. Jeśli jesteśmy w stanie oprzeć się tylko jedną stopą o podłoże siedząc na motocyklu albo jedynie czubkami palców, powinniśmy poszukać nieco niższego modelu. Za duża wysokość utrudniać będzie precyzyjne parkowanie oraz wycofywanie, a do tego przyczynia się do częstych upadków. Równie duże znaczenie ma waga maszyny. Wywrotki zdarzają się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu motocykliście, a bardzo często motocykl zaparkowany na miękkim podłożu przewraca się sam. Dlatego przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić, czy jesteśmy w stanie podnieść maszynę samodzielnie. Maksymalna waga powinna wynosić nie więcej niż 250kg w pełnej gotowości do drogi – wtedy nie straci swojej zwinności i nie sprawi większych problemów przy podnoszeniu w razie wywrotki.

Komfort podróżowania

Niewygodna pozycja podczas jazdy sprawi, że każdego dnia pokonamy znacznie mniej kilometrów niż decydując się na model bardziej komfortowy, ale za to o niższej mocy. Osoby planujące podróżowanie z pasażerem powinny też sprawdzić, czy kanapa jest odpowiednio długa, a podnóżki z tyłu znajdują się w odpowiednim miejscu nie wymuszając mało komfortowej pozycji podczas jazdy. Dobrym rozwiązaniem na dalekie trasy są też owiewki, ale nie za wysokie – w przeciwnym razie trzeba będzie regularnie zmywać z nich owady.

A co z mocą?

Wbrew pozorom motocykle turystyczne nie muszą mieć dużej mocy. Do wygodnych wycieczek wystarczy już 45 koni mechanicznych i lepiej z nimi nie przesadzać. Ponad 100 koni może sprawiać problemy podczas jazdy w terenie i prowadzić do wywrotek. Pamiętajmy też o pojemności zbiornika, który decyduje o zasięgu motocykla – jest to niezwykle ważne zwłaszcza w tych miejscach, gdzie trudno o stację benzynową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.