Kupno używanego samochodu nie jest rzeczą łatwą. Mimo ogromnego wyboru na rynku wtórnym trzeba sprawdzić wiele rzeczy, by nie zostać na lata z nic nie wartym złomem. Oto 10 rad jak przebrnąć przez proces zakupu używanego auta bez większego stresu.

Powiadają, że kierowca cieszy się z auta dwa razy – kiedy je kupuje i kiedy sprzedaje. W zakupie używanego samochodu jest coś z zakochania – kiedy upatrzymy sobie jakiś model, chętniej przymykamy oczy na jego wady i nie chcemy wiedzieć, że być może ten model zupełnie nie pasuje do naszego stylu życia czy naszych przyzwyczajeń.

Co zrobić aby wyboru dokonać świadomie, bez zbędnych emocji? Najlepiej pamiętać o kilku ważnych sprawach, które trzeba sprawdzić i do których warto przygotować się przed zakupem.

1. Ustal na co cię stać

Jeśli masz odłożoną gotówkę, to jesteś w dobrej sytuacji. Jeśli decydujesz się na kredyt pamiętaj, by miesięczna rata nie przekraczała 20% twoich przychodów. Jeśli jesteś singlem możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, ale to już większe ryzyko.

2. Wybierz kilka opcji

Nie skupiaj się na jednym, konkretnym modelu. Weź pod uwagę kilka opcji – być może zamiast gorzej wyposażonego modelu wyższej klasy lepiej kupić bogatą wersję klasy niższej. Jeśli dobrze poszukasz znajdziesz bardzo fajne auta, o których wcześniej nie myślałeś, a które na pewno ci się spodobają.

3. Sprawdź ceny i opinie

Ceny danych modeli bardzo łatwo sprawdzić na jednym z dobrych portali zajmujących się pośrednictwem sprzedaży samochodów (na przykład autoscout24.pl). Opinie i testy bez problemu znajdziesz na dobrych portalach motoryzacyjnych (choćby autocentrum.pl) lub – jeszcze lepiej – forach. Pamiętaj by sprawdzić wiele takich opinii – niektóre mogą być nieprawdziwe lub stronnicze.

4. Najpierw szukaj lokalnie

Jeśli nie szukasz unikalnej wersji mało znanego producenta, przejrzyj przede wszystkim ogłoszenia sprzedawców mieszkających blisko ciebie. Jeśli z jakichś powodów samochód nie będzie ci odpowiadał, nie narazisz się na straty związane z podróżą.

5. Sprawdź historię pojazdu

Przed zakupem obowiązkowo sprawdź historię pojazdu. Nie ograniczaj się tylko do zapewnień sprzedawcy lub wpisów w książce serwisowej. Skontaktuj się z warsztatem, który przeprowadzał przeglądy i stemplował książkę, a jeśli to niemożliwe sprawdź numer VIN przy pomocy jednej z firm wyspecjalizowanych w takich usługach (np. autoraport.pl)

6. Skontaktuj się ze sprzedającym

Jeśli dysponujesz już wiedzą na temat upatrzonego egzemplarza, skontaktuj sięze sprzedającym. Krótka rozmowa i wypytanie o szczegóły historii pojazdu pozwoli zorientować się czy warto wybrać się na oględziny. Czasami sprzedawca wspomni o czymś, czego nie było w ogłoszeniu, a co może mieć wpływ na twoją decyzję o kupnie samochodu.

7. Przeprowadź jazdę testową

Jeśli po rozmowie samochód nadal ci odpowiada, umów się na jazdę testową. Sprawdź czy odpowiada ci pozycja za kierownicą i gabaryty samochodu. Przejedź po różnych nawierzchniach i wsłuchaj się w odgłosy dobiegające z zawieszenia i silnika. Postaraj się wczuć w jazdę, nie słuchaj muzyki i nie rozmawiaj se sprzedawcą. Jeśli sprzedawca nie zgadza się na jazdę testową, lepiej od razu odpuść zakup.

8. Sprawdź samochód u mechanika

Możesz wziąć ze sobą zaufanego mechanika lub umówić się na sprawdzenie pojazdu w jakimś wiarygodnym warsztacie – na przykład serwisie danej marki lub znanej sieci. Raczej nie decyduj się na oględziny pojazdu w warsztacie polecanym przez sprzedającego.

9. Negocjuj cenę

Każdy szczegół pominięty przez sprzedającego w ofercie a wpływający na wartość pojazdu jest powodem do obniżenia ceny. Nie wahaj się wykorzystać faktu, że na lakierze są rysy, a z tylnego koła dobiegają piski. To twoje pieniądze. Pamiętaj jednak by nie przesadzać – w końcu trudno od 15-letniego samochodu oczekiwać, że będzie w stanie fabrycznym.

10. Finalizuj

Jeśli dogadałeś się ze sprzedającym, zakończ wszystkie formalności – przekaż pieniądze lub podpisz umowę kredytową. Nie zapomnij o starannym wypełnieniu umowy i odebraniu kompletu dokumentów – dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, ubezpieczenia, książki serwisowej i instrukcji obsługi. Ważne by sprzedający przekazał ci także dwa kluczyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here