Wymagania na części praktycznej egzaminów na prawo jazdy kategorii A, mimo zmian, nadal nie są na tyle wysokie, aby osoba otrzymująca prawo jazdy mogła być pewna swoich umiejętności. Wiem, że nic nie wiem – taka sokratesowska wiedza towarzyszy świeżo upieczonym motocyklistom. Jak nabyć tę prawdziwą wiedzę? Praktyka, albo…

Podstawowe kursy nauki jazdy, w wielu przypadkach, wciąż jeszcze ograniczają naukę do wymogów egzaminu, a nie do wszechstronnego przygotowania do jazdy motocyklem, w różnych warunkach, w tym np. podczas deszczu. Zresztą, czy w trakcie 20 godzin możliwym jest nauczenie panowania nad jednośladem, wyrobienie dobrych nawyków, zachowania w sytuacjach ekstremalnych? Wątpliwe.

Tymczasem motocykle są coraz szybsze, ruch drogowy coraz bardziej dynamiczny. Jeździmy z większymi prędkościami i coraz cięższymi motocyklami. W pewnym stopniu wyręcza nas elektronika, ratuje w sytuacjach, gdy na drodze jest ślisko, gdy trzeba nagle zahamować, itp.. Wiele osób jednak nie korzysta z jej dobrodziejstw – szczególnie osób początkujących, bo na pierwszy motocykl wybierają modele kilku-kilkunastoletnie, które w razie przewrotki będą łatwe i tanie w naprawie.

Jednak żadne, nawet najdoskonalsze systemy, nie są jeszcze w stanie zastąpić solidnego wyszkolenia. Dlatego też zachęcamy każdego początkującego i średniozaawansowanego motocyklistę i motocyklistkę do wzięcia udziału w kursach doszkalających. Nauki nigdy za dużo.

Przyjrzeliśmy się, co w tym zakresie aktualnie oferują szkoły jazdy. To oczywiście zaledwie kilka propozycji, z wielu dostępnych na rynku. W szkoleniach tych najważniejsze jest to, że ich wyznacznikiem nie są wymogi egzaminacyjne, a chęć praktycznej nauki jazdy motocyklem!

Szkolenia na torach i placach manewrowych:

Szkoła Tomka Kulika Kulikowisko.pl

Szkoła proponuje, szkolenia na torach, m.in. w Radomiu i Bydgoszczy. W ich trakcie kursant doskonali techniki pokonywania zakrętów, stosowania przeciwskrętu, szybkiej zmiany kierunku jazdy, odpowiedniej pozycji na motocyklu i prawidłowego postrzegania drogi. Na pozostałych szkoleniach, realizowanych na placach manewrowych, można opanować hamowanie awaryjne, pokonywanie nagłych przeszkód, czy nauczyć się wykonywania manewrów z prędkościami poniżej progu równowagi.

Udział w zajęciach na torze wiąże się z wydatkiem 400 zł, a na placu 150 zł.

Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy TOR ŁÓDŹ 

Oferta Ośrodka kierowana jest, m.in., do osób chcących podnieść umiejętności w prowadzeniu motocykla. Fakt, że szkolenia organizowane są na torze nie oznacza, że w szkoleniu mogą wziąć udział jedynie posiadacze motocykli sportowych. Nie ma ograniczeń ani w tym zakresie, ani w zakresie stażu posiadania motocyklowego prawo jazdy.
W trakcie kilku godzin uczestnicy, po około godzinnym przygotowaniu teoretycznym, poznają techniki składania się w zakręt, planowania jazdy zakręcie, dynamicznego przyśpieszania i hamowania, a także zajmowania odpowiedniej pozycji za kierownicą jednośladu – zarówno podczas manewrów, jak i podczas jazdy po torze.

Jazdy na nitce toru odbywają się pod kontrolą instruktorów. Cena szkolenia: 649 zł.

3MM Racing Academy

Akademia również organizuje szkolenia na torach, ich koszt wynosi od 549 zł (Tor Bydgoszcz) do 599 zł (Tor Łódź). Ich zakres podobny jest do proponowanych przez wcześniej opisane szkoły i nakierowany na perfekcyjne opanowanie własnego motocykla i poznanie jego możliwości oraz reakcji w sytuacjach awaryjnych, a także na właściwe planowanie pokonywania zakrętów, wraz z pochylaniem motocykla i balansem ciałem.

Tor Modlin

Analogiczne szkolenia prowadzone są na modlińskim torze. Koszt szkolenia, to 490,00 zł, a jego ramach poznajemy też różnice w hamowaniu z użyciem systemu ABS i bez niego.

Dla miłośników offroadu:

Centrum Offroad Driving Experience

Ciekawą propozycję dla właścicieli motocykli enduro oraz dla lubiących zjeżdżać z asfaltowych dróg ma sosnowieckie Centrum Offroad. Ośrodek czynny jest przez cały rok, a na jego terenie motocykliści mają do dyspozycji m.in. nawierzchnie szutrowe, dukty leśne, łąki oraz piaski.

W ramach szkolenia istnieje również możliwość wzięcia udziału w wycieczkach motocyklowych, na których pokonuje się kamieniołomy i tereny o charakterze pustynnym.
Koszt szkoleń uzależniony jest od zakresu i czasu trwania. Jednogodzinne kosztuje 290 zł, a najbardziej zaawansowane, trwające ok. 5 godzin – 790,00 zł.

Akademia Enduro

Akademia szczyci się posiadaniem tytułu Official Partner BMW Motorrad, jako zaledwie jeden z dziewięciu Enduro Parków na Świecie. Dwudniowe szkolenia przeprowadzane są na terenie kamieniołomu pod Częstochową. Uczestnikami mogą być zarówno zupełnie początkujący offroadowcy, jak i motocykliści chcący wzbogacić posiadane już umiejętności. Szkolenie można odbyć na własnym motocyklu lub wynająć BMW R1250, albo F850 (koszt wynajęcia pojazdu to 785 zł za dzień).

Koszt szkolenia na własnym motocyklu to z kolei 1450 zł, a w jego ramach Akademia zapewnia naukę m.in.: prawidłowej pozycji na motocyklu, przygotowania motocykla do jazdy w terenie, bezpiecznego podnoszenia motocykla po glebie, kierowania motocyklem w terenie, ciasnych nawrotów, jazdy w koleinie, pokonywania podjazdów i zjazdów.

Szkoła PARAmoto – i treningi offroadowe i szkolenia torowe!

Szkoła PARAmoto oferuje szkolenia jazdy poza asfaltem na podwarszawskich miejscówkach. Lekcje te przeznaczone są głównie dla ludzi stawiających pierwsze kroki w offroadowym szaleństwie, a małe grupy połączone z wieloletnim instruktorskim doświadczeniem pozwalają na indywidualne podejście do kursantów.

Równolegle PARAmoto, współpracując z różnymi markami, organizuje cykliczne (comiesięczne) szkolenia na łódzkim torze. Głównym zadaniem, tak jak uprzednio, jest przełamanie stereotypowego strachu przed torem dla osób, które tor kojarzą tylko ze sportem. – Wychodzimy z założenia, że intensywny dzień na torze da tyle obycia z motocyklem, co długie sezony w ulicznym ruchu. – mówi Paweł Nec, właściciel i instruktor w PARAmoto. – Podział na grupy skutecznie sortuje uczestników tak, aby nie narażać nikogo na stres i pozwala każdemu przyswajać technikę w swoim tempie. Praktyka tutaj przeplata się z teorią w postaci wykładów i kolejnych zadań wyznaczanych między kolejnymi sesjami – dodaje.

Szkolenie torowe to koszt już od 350 zł, a ceny za szkolenie offrodowe zaczynają się już od 250 zł.

Napiszcie, czy braliście udział w tego typu szkoleniach, jeżeli tak, to jakie odnieśliście wrażenia i jakie szkolenia miały wpływ na waszą technikę jazdy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.