Zima za pasem, a wielu kierowców nadal nie ma jeszcze odpowiedniego ogumienia na tę porę roku. Co prawda w Polsce nie ma granicznej daty po której zmiana opon na te z bieżnikiem zimowym byłaby konieczna, lecz warto kierować się zdrowym rozsądkiem. A ogromny wybór opon na rynku zdecydowanie nie ułatwia podjęcia tej decyzji!
Po co zmieniać opony?
Czy opony zimowe rzeczywiście są potrzebne? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto poznać różnice pomiędzy ogumieniem zimowym i letnim. Oba rodzaje gumy różnią się nie tylko strukturą bieżnika, lecz przede wszystkim składem mieszanki. Warto pamiętać o tym, że opony które zaprojektowano z myślą o wysokich temperaturach mogą bardzo szybko stracić swoje właściwości przy niskich temperaturach. Taka guma szybko twardnieje i staje się nieelastyczna.
Z wymianą opon nie warto czekać do pierwszych opadów śniegu. Nieprzewidywalność pogody w Polsce sprawia, że biały puch może pojawić się praktycznie w każdej chwili (od października do maja), a gdy już spadnie to poruszanie się autem z ogumieniem letnim jest bardzo utrudnione. Generalnie warto zaplanować wymianę w momencie, gdy średnia temperatura w ciągu dnia oscyluje wokół 7 stopni Celsjusza.
Jakie opony wybrać (i nie przepłacić)?
Najlepsze opony zimowe? W zasadzie ilu kierowców tyle opinii. Jedno jednak jest pewne – wybierając zimówki warto postawić na opony nowe. Dlaczego? O tym poniżej!
Na rynku często można znaleźć oferty opon “prawie nowych”, sprzedawanych jako używane w wyjątkowo niskich cenach. Sprzedający zachwalają ich stan czy niewielki przebieg, dzięki którym takie ogumienie rzekomo niczym nie odbiega od opon fabrycznie nowych. Niestety, fakty są takie, że nawet pomimo młodego wieku oraz pozornie dobrej kondycji opona może nadawać się tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Niska cena nie bierze się znikąd – ogumienie poddawane jest tylko prowizorycznej naprawie, która wystarczy może na kilka tysięcy kilometrów!
Dla osób, które nie chcą przepłacać kupując opony zimowe dobrym pomysłem mogą być propozycje firm z segmentu budżetowego. Takie ogumienie ma szczególnie sens w samochodach, które pokonują niewielkie ilości kilometrów w sezonie lub poruszają się wyłącznie po mieście, gdzie parametry nie mają aż takiego znaczenia.
Jak wybrać opony zimowe i nie przepłacić? Praktycznie każdy producent samochodów dla fabrycznego rozmiaru przewidział zamienniki. Innymi słowy, zamiast drogiej opony o średnicy 17” kupić można ogumienie 16”, które będzie nieco tańsze. Warto jednak upewnić się jakie rozmiary zamienników rekomendowane są przez producenta samochodu.
Reasumując. Najlepsze opony zimowe? Tylko fabrycznie nowe!
Inne uwagi
Choć wymiana opon na zimówki nie wydaje się być specjalnie trudną czynnością, warto powierzyć ją specjalistom. Owszem, zdjęcie i założenie kół nie jest problemem, ale przy okazji sezonowej zmiany “obuwia” warto pamiętać o wyważeniu (niewykonalne w domowych warunkach ) czy choćby wymianie wentyli. Te 50-100 złotych przeznaczone na profesjonalną wymianę to naprawdę dobrze ulokowane pieniądze!
Podsumowanie
Warto już teraz, na początku listopada, przemyśleć kwestię wymiany opon na zimowe. Im chłodniej na dworze, tym większe kolejki w zakładach wymieniających ogumienie.
Artykuł powstał we współpracy z http://www.opomarket.pl/
Takie opony najlepiej dobrać pod kątem tego, gdzie i jak użytkujemy nasz samochód. Jeśli jeździmy głównie po mieście, najlepiej sprawdzą się takie opony, które cechują się lepszą przyczepnością na mokrej nawierzchni.