Dziesiątki ciasnych agrafek, częste mijanki, stromy tunel z ostrym zakrętem wewnątrz oraz niesamowite widoki na surowe norweskie fiordy. Oto droga Lysebotnvegen, jedna z najtrudniejszych w Europie tras motocyklowych.

Lysebotnvegen to trasa tylko dla motocyklistów o mocnych nerwach. Na pierwszy rzut oka wygląda raczej jak twór szaleńca niż jak zbudowany przez człowieka trakt, którym w dodatku mogą się poruszać motocykle. Sam widok drogi może mniej odporne osoby przyprawić o zawrót głowy.

Aby wyrobić sobie pogląd o stopniu jej trudności wystarczy zresztą rzut oka na zamieszczoną poniżej mapę. Opublikowany pod nią film też robi wrażenie, a przecież został nakręcony z pokładu Hondy Africa Twin, która raczej nie służy do ekstremalnej jazdy asfaltem.

Droga przypomina twór szaleńcaLysebotnvegen otwierana jest zwykle w maju, zamykana najczęściej w październiku, zależnie od warunków pogodowych. Należy do najtrudniejszych dróg w Norwegii. Ze względu na duże nachylenie zbocza, na którym jest zbudowana i ogromną różnicę poziomów (800 metrów na ostatnich ośmiu kilometrach) Lysebotnvegen ma aż 27 serpentyn. Ostatni kilometr wiedzie 340-stopniowym zakrętem przez bardzo stromy tunel, w którym są aż trzy mijanki.

Droga Lysebotn składa się 27 serpentynDrogę Lysebotnvegen można podziwiać z tarasu widokowego Øygardsstølen i restauracji Ørneredet, zlokalizowanych w pobliżu szczytu drogi.

Lysebotnvegen prowadzi do miejscowości Lysebotn, położonej na końcu fiordu Lysefjord. Leży w regionie Rogaland, w pobliżu słynnej góry Kjerag. Najwyższy punkt drogi to jezioro Andersvatn: 950 m. npm.

Drogę zbudowano w latach 1963 – 1964. Służyła ona wtedy ciężarówkom wywożącym kamienie z budowy hydroelektrowni Tjodan. Jednak oficjalne otwarcie Lysebotnvegen nastąpiło dopiero w 1984 r. Do tego czasu dostęp do miejscowości Lysebotn możliwy był jedynie drogą morską.

Trasy motocyklowe: to jedyna droga dojazdowa do Lysebotn

Lysebotnvegen – informacje

Długość trasy: 8 km
Nawierzchnia: asfalt
Średnie nachylenie: b.d.
Maksymalna wysokość: 950 m. npm.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: trudny

Lysebotnvegen – mapa

Lysebotnvegen – film

Lysebotnvegen – galeria

3 KOMENTARZE

  1. Droga jest świetna, polecam zatrzymanie się w tamtej okolicy na dzień lub dwa aby przejechać się nią kilka razy w górę i w dół. Fakt, jest ciasno ale czy jakoś wybitnie trudno? Pewnie zależy czym i jak się jedzie. Pojechałem tam Junakiem 123 (pojemność 125ccm) w minionym sezonie, zostawiłem bagaże z namiotem na campingu i bez problemu pokonałem drogę na górę i na dół. Droga jest wymagająca skupienia i rozwagi, a największy z nią problem będą mieli miłośnicy hasła “lubię zapier…”. Prawdziwi motocykliści dadzą radę bez kłopotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here