Chociaż autopilot w samochodach nie jest już niczym nowym, bo znany jest na rynku motoryzacyjnym od kilku lat, to nikt nawet szczególnie nie zaprzątał sobie głowy tym, żeby taki patent pojawił się w motocyklach. O krok konkurencję postanowiła wyprzedzić Honda, ujawniając swoje szkice patentowe.

Muszę przyznać, że rok 2020 zaskakiwał nas w każdej płaszczyźnie, na szczęście również w sferze motocyklowej. W końcu pojawił się m.in. Apple CarPlay oraz dynamiczne światła zmieniające kierunek w zakrętach w BMW R 1250 RT czy aktywny tempomat w obłożonej radarami nowej Multistradzie V4. Honda postanowiła nie pozostawać swojej konkurencji dłużna, a nawet wyprzedzić ją o krok, tworząc technologię podobną do tej, która montowana jest w Tesli.

Japończycy pracują nad systemem, który będzie w stanie samodzielnie utrzymać motocykl na pasie ruchu, ale również zmieniać go nie tylko na czas wyprzedzania. Według szkiców patentowych możemy dojść do wniosku, że przy kierownicy ma znajdować się specjalny silniczek, który dzięki łańcuchowi będzie połączony z widelcem zawieszenia. W ten sposób, poruszając zawieszeniem, system będzie mógł pochylać motocykl, czyli zmieniać jego kierunek jazdy.

Możliwości autopilota tworzonego przez Hondę nie są jeszcze dokładnie określone, ale jasno widać, że Japończycy chcą, aby ich motocykle potrafiły same zmieniać pas – na czas wyprzedzania i nie tylko. Ponadto nowa technologia ma pozwolić na to, aby motocykl samodzielnie zjechał z autostrady, w czym pomóc ma nawigacja GPS i ustawiona w niej trasa. Możliwość korygowania pochyłu motocykla przez system może przynieść jeszcze kilka korzyści. Zdecydowanie będzie ona mogła wspomóc kierującego podczas jazdy przy silnym, bocznym wietrze oraz pomóc systemowi ABS, szczególnie podczas jazdy w przechyle. Warto również wspomnieć, że autopilot będzie posiadał dwie kamery, które będą również obserwować kierowcę, zarówno z przodu jak i z tyłu, dzięki czemu będzie on w stanie reagować na ruchy motocyklisty.

Honda nie przekazała jeszcze żadnych informacji odnośnie oficjalnej premiery w motocyklach oraz modeli, w których miałby pojawić się autopilot. Śmiało jednak możemy domyślać się, że zdecydowanie najszybciej pojawi się on w Gold Wingu lub Africe Twin, co sugerują również zagraniczne media.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.