Bawarczycy zaprezentowali odświeżoną odsłonę swojego turystyka i choć od strony wizualnej nie zmieniło się wiele, to lista nowych gadżetów oraz elektroniki robi wrażenie. Całokształt nadal nawiązuje do dobrze znanego już RT z pierwszych lat produkcji, ale różnica nie tyle co względem pierwszych modeli, a rocznika 2019, szczególnie pod względem nowinek technicznych, jest ogromna.
Chodź po samym wyglądzie ciężko jest rozpoznać poliftowy model R 1250 RT, to warto zwrócić uwagę na przedni reflektor, który zdecydowanie nam w tym pomoże. Wraz z jego zmianą na oświetlenie LED, pojawiła się możliwość doświetlania zakrętów podczas jazdy po łuku. Dla fanów gadżetów niebawem pojawi się opcja witania oraz żegnania kierowcy za pomocą świateł, ale również o rzecz znacznie bardziej przydatną, jaką jest funkcja „odprowadzania do domu”.
W standardzie pojawi się dynamiczna kontrola trakcji oraz dodatkowy, ekonomiczny tryb jazdy, który pomoże w kryzysowych sytuacjach zaoszczędzić paliwo. Również w podstawowej cenie otrzymamy system ABS Pro, który działać będzie również w zakrętach. W dodatkowo płatnych wariantach otrzymamy zaawansowane tryby jazdy z możliwością preselekcji oraz system kontroli momentu obrotowego, dzięki któremu ograniczony zostanie uślizg tylnego koła podczas zmiany biegu.
BMW R 1250 GS HP – król dróg i bezdroży [test, opinia, wady, zalety, dane techniczne]
Poza tym pojawi się dynamiczny tempomat, który podczas zjazdu ze wzniesienia rozpocznie hamowanie silnikiem, a nawet hamulcami, jeżeli pierwsza opcja okaże się niewystarczająca. Za dodatkową opłatą dostępny jest aktywny tempomat, który za sprawą zamontowanego z przodu radaru dostosuje prędkość do poprzedzającego pojazdu.
Najbardziej istotna zmiana zaszła w 10,25 calowym wyświetlaczu, w którym w końcu pojawiła się niezbędna oraz długo wyczekiwana opcja – możliwość wyświetlania nawigacji z telefonu. Dodatkowo Bawarczycy zadbali o naszego smartphona, znajdując funkcjonalny, wodoodporny schowek z portem USB oraz wentylatorem, który umożliwi jego schłodzenie w upalne dni. Nieźle co?
Silnik napędzający R 1250 RT nie uległ żadnym zmianom i dla przypomnienia dodam, że napędza go dwucylindrowy boxer o pojemności 1254 cm3, generujący 136 KM oraz 143 Nm. Nie ominęły go jednak niezbędne zmiany, które musiały przystosować go do norm emisji spalin EURO 5.