Ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach w całej Polsce. Rozważ zmianę trasy!

-

Straż Pożarna oraz inne służby państwowe przekazały szereg ostrzeżeń przed możliwymi pożarami lasów na terenie prawie całego kraju. W wielu regionach od kilku tygodni nie było opadów, a ściółka leśna jest bardzo sucha. Przejeżdżając motocyklem przez tereny leśne musimy zachować najwyższą ostrożność, a najlepiej tak wyznaczać trasy, by omijać zagrożone obszary. 

Nadchodzi weekend i zapewne wielu z nas ruszy na motocyklowe wypady, w tym offroadowe. Trasy takich wyjazdów niemal zawsze zahaczają o tereny leśne, zarówno po drogach dopuszczonych do ruchu kołowego, jak i tych nielegalnych dla motocykli. Przepisy w tej sprawie są jednoznaczne i coraz ciężej zasłaniać się niewiedzą – to już pozostawiamy waszej własnej ocenie, sumieniu i gotowości poniesienia konsekwencji w razie spotkania ze Strażą Leśną lub policją. 


Natomiast apelujemy, by wziąć na poważnie ostrzeżenia, jakie wystosowały Straż Pożarna i inne służby państwowe. Aktualnie na większości terytorium Polski mamy stan bardzo wysokiego i wręcz ekstremalnego zagrożenia pożarowego na terenach leśnych. W ostatnich tygodniach mieliśmy niewielką sumę opadów, a ściółka jest bardzo wysuszona. 

Strażacy przypominają o podstawowych zasadach

W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest: 

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi 

W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego – być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

Ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach w całej Polsce. Rozważ zmianę trasy!
Grafika: IMGW

Możemy się również spodziewać, że w tym okresie kontrole na drogach leśnych będą wzmożone i raczej nie skończy się na pouczeniu. Jeżeli już znajdziecie się w lesie, mocno pilnujcie, by rozgrzane elementy motocykla nie miały kontaktu ze ściółką i roślinnością. A najlepiej rozważcie zmianę trasy, tak by omijać tereny leśne. Również w naszym własnym interesie. W razie zauważenia pożaru należy od razu poinformować służby, dzwoniąc pod numer 112.

Zdjęcie tytułowe: Fot. Mareks Steins / Unsplash

Drogi polne i gruntowe w świetle prawa. Prywatne i publiczne. Gdzie, z jaką prędkością można legalnie jeździć motocyklem i jakim? [trasy offroad, homologacja]

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY