Kierowcą wyścigowym można zostać na wiele sposobów. Niektórzy polecają zacząć od gokartów, zaś inni namawiają, by od razu zająć miejsce za kierownicą sportowego auta. Każde rozwiązanie jest na swój sposób dobre, a wybór przede wszystkim jest zależny od zasobności portfela.
Podstawą, jaką trzeba mieć by zostać kierowcą wyścigowym, jest wiedza. Jeśli nie wie się jak zbudowany jest samochód, co sprawia, że się porusza, czy też jakie są zasady ścigania się, to trzeba jak najprędzej uzupełnić informację lub po prostu dać sobie spokój. Wiedza motoryzacyjna jest niezbędna dla własnego bezpieczeństwa, wyników, jakie można osiągnąć i efektywności działania za kierownicą.
Spróbuj jazdy na torze wyścigowym
Kierowcą wyścigowym najlepiej zostać przez praktykę. Na rynku istnieje wiele firm i agencji, które oferują możliwość zajęcia miejsca za kółkiem sportowego samochodu i samodzielnej przejażdżki po torze wyścigowym. Ceny zależne są od liczby okrążeń, jaką chcemy pokonać oraz od wybranego modelu auta. Przejażdżka samochodem wyścigowym typu Ariel Atom to koszt około 150 złotych za jedno okrążenie. Dostępne są również specjalne pakiety, dzięki którym można porównać wiele modeli aut za mniejsza cenę. Każda wizyta na torze wyścigowym poprzedzona jest specjalnym szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i technik jazdy.
Zobacz, jak się jeździ gokartami
Choć praktyka na prawdziwych, wyścigowych autach dostarcza dużo więcej wiedzy niż jazda na gokartach, to jednak wymaga portfela pełnego pieniędzy. Gokarty to zazwyczaj jednoosobowe pojazdy z silnikami o mocy od 10 do 50 koni mechanicznych, pozwalające osiągnąć prędkość rzędu nawet 150 km na godzinę. Są idealnym sposobem na zdobycie wiedzy na temat zasad ścigania się, technik jazdy i bezpieczeństwa. 10 minutowa jazda gokartem to koszt około 20-30 złotych, choć oczywiście istnieje możliwość zakupu stałego dostępu na tor kartingowy. Warto zaznaczyć, że światowej sławy kierowcy Formuły 1, tacy jak Robert Kubica, swoją przygodę z wyścigami zaczynali właśnie od ścigania się gokartami.
Sprawdź się w grze wideo
Gry wideo i symulacje to świetnie rozwiązanie dla osób, które dysponują ograniczonymi środkami pieniężnymi, a nadal chciałyby zostać w kierowcami wyścigowymi. Najlepsze gry, czy to na komputerach czy konsolach, umożliwiają podłączanie specjalnych kierownic ze skrzyniami biegów i pedałami. To optymalne rozwiązanie, które pozwala na praktycznie 100 procentową immersję w świat wyścigów. Gry wideo poprawiają refleks oraz szybkość w podejmowaniu decyzji, szczególnie ważną podczas jazdy prawdziwymi, sportowymi samochodami. Dodatkowo uczą one również nawyków – tego jak operować kierownicą, skrzynią biegów, na co zwracać uwagę – które z łatwością potem można przenieść na rzeczywisty tor wyścigowy.