Sandomierz – wysoka skarpa wiślana ozdobiona pięknym zamkiem, wspaniałe rezydencje i tajemnicze ruiny doskonale komponują się z lessowymi wąwozami. Znajdziesz tu niezwykłe atrakcje – podziemne trasy turystyczne.

Sandomierz obfituje we wspaniałe zabytki, a  najważniejszym z nich jest kompleks klasztorny oraz brama Opatowska. Nie można też ominąć sandomierskiego rynku, na którym dominuje XIV ratusz z zegarem słonecznym, a sam rynek jest okolony przez śliczne kamieniczki.

[sam id=”11″ codes=”true”]

To właśnie koło ratusza znajduje się wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej, która przebiega dawnymi lochami i piwnicami, w których to przechowywano towary, następnie spławiane rzeką. Trasa ta ma 470 m długości i obejmuje 34 komnaty na różnych poziomach. Podobny system przechowywania zachował się w Opatowie, ten chociaż krótszy ma dużo więcej komór do zwiedzania.

2355371435_80face42aa_o
Sandomierski zamek

W Ujeździe znajduje się jedna z najwspanialszych fortyfikacji na tym terenie pięcioboczna warownia Krzyżtopór.  W jej skład wchodziły zespół pałacowy i mieszkalno-gospodarczy. Nieznana historia zamku powoduje powstawanie wielu ciekawych legend na jego temat. Jedna z nich mówi, że w budowie zastosowano symbolikę liczb nawiązującą do kalendarza. Pory roku to 4 wieże, 12 komnat to miesiące, liczba pokoi odpowiada tygodniom w roku, a ilość okien oznacza ilość dni w roku. A jeśli chcesz spotkać ducha Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego w czarnej zbroi, musisz udać się tam w księżycową noc.

13940396621_493a0181ac_o
Ruiny Krzyżtopór - wspaniała warownia

Perełką Wyżyny Sandomierskiej jest piękny zamek w Baranowie Sandomierskim, który należy do najwybitniejszych dzieł architektury renesansu na ziemiach polskich. Arkadowe krużganki otaczające prostokątny dziedziniec wewnętrzny pozwala nazywać go Małym Wawelem. Pomimo burzliwej historii i wojennych dewastacji, nadal emanuje dawną świetnością. Wspaniale umeblowane komnaty tworzą muzeum wnętrz, a umieszczona w suterenach wystawa archeologiczna prezentuje wielkie kości mamuta.

8729055506_0d33180aef_o
Mały Wawel w Baranowie Sandomierskim

Odwiedź koniecznie:

  1. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu i Opatowie,
  2. Zespół klasztorny i zamek w Sandomierzu,
  3. Ratusz i Brama Opatowska w Sandomierzu,
  4. Muzeum Diecezjalne – Dom Długosza w Sandomierzu,
  5. Kolegiata pw. św. Marcina w Opatowie,
  6. Zamek w Baranowie Sandomierskim,
  7. Warownia Krzyżtopór w Ujeździe.

 

Spróbuj koniecznie:

  1. Chopci Lasowiackich w porowym sosie w Restauracji Magnacka w Baranowie Sandomierskim
  2. Sakiewiek Rycerskich w Restauracji Kasztelanka w Sandomierzu

Proponowana trasa:

 

1 KOMENTARZ

  1. Po trasie jest jeszcze Tarnobrzeg z ładnym zamkiem (dostępne muzeum) , pomnikiem Bartosza na rynku i klasztorem Dominikanów. Dalej od rynku muzeum historyczne oraz trochę pamiątek judaistycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.