NajnowszeVademecum świeżaka. 7 konkretów o motocyklach 125 cm3

Vademecum świeżaka. 7 konkretów o motocyklach 125 cm3

-

24 sierpnia wchodzi w życie ustawa, dzięki której posiadacze prawa jazdy kategorii B będą mogli legalnie poruszać się małymi jednośladami. W kilku artykułach rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z nowymi przepisami.

Kierowcy samochodów mogą legalnie poruszać się małymi jednośladami w kilku krajach Unii Europejskiej. W niektórych – na przykład w Czechach i na Słowacji – tylko z automatyczną skrzynią biegów. W innych, jak choćby w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, po ukończeniu krótkiego kursu.

Jednak w każdym z tych krajów możliwość korzystania z małych jednośladów przez kierowców samochodów korzystnie wpłynęła nie tylko na sprzedaż motocykli i skuterów, ale także na bezpieczeństwo – wielu kierowców samochodów ma szansę spojrzeć na drogę z punktu widzenia motocyklisty.

W Polsce takie uprawnienie to nowość, w związku z tym wokół nowych przepisów pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. W kolejnych zestawieniach będziemy wyjaśniać stan rzeczy i radzić wam jak najlepiej przygotować się do jazdy motocyklem.

1. Czy każdy może jeździć?

VanVanNie. Nowelizacja ustawy możliwość poruszania się małymi jednośladami dała tym posiadaczom prawa jazdy kategorii B, którzy mają uprawnienia od co najmniej 3 lat. Motocyklem 125 cm3 można oczywiście jeździć mając kategorię A, A1 i A2.

2. Czy można jeździć każdym?

Foto- Maciej Konrad_20Nie. Aby motocykl spełniał kryteria nowelizacji, musi równocześnie mieć trzy odpowiednie parametry: pojemność silnika nieprzekraczającą 125 cm3, moc nieprzekraczającą 11 kW (14,96 KM) i stosunek mocy do masy własnej nieprzekraczający 0,1 kW/kg. Oznacza to, że bez przeszkód możesz wsiąść na Yamahę MT-125 lub Hondę PCX125, ale już na przykład Aprilia RS125 ma za dużą moc – 30 KM. Lepiej sprawdź parametry przed zakupem.

3. Czy można większym ale zdławionym?

cbr125r-1Nie. Ustawa wyraźnie określa parametry motocykla – oprócz mocy i stosunku mocy do masy określona jest także maksymalna dopuszczalna pojemność silnika. Odrębną sprawą jest tzw. „rejestrowanie na mniejszą pojemność” czyli nieprawdziwe dane w dowodzie rejestracyjnym. Policja nie ujawniła jak dotąd w jaki sposób będzie kontrolować parametry techniczne motocykli, które niebawem wyjadą na drogi. A będzie – to wiemy na pewno.

4. Czy można po autostradzie?

MT-125Tak. Zgodnie z §18 Kodeksu Drogowego autostrady i drogi szybkiego ruchu mogą być używane tylko przez pojazdy, których budowa umożliwia poruszanie się z prędkością większą niż 60 km/h. To kryterium spełniają motocykle i skutery o pojemności 125 cm3. Ich prędkość maksymalna to, w zależności od modelu 80 – 120 km/h. Taka podróż w kolumnie tirów na pewno nie będzie jednak należała do przyjemnych.

5. Czy można za granicę?

2011-Suzuki-Van-Van-125-3Tak. Ale regulacje dotyczące uprawnień na poszczególne kategorie różnią się w zależności od kraju. Z prawem jazdy kategorii B na motocyklu 125 cm3 bez przeszkód możesz poruszać się na Litwie, Słowacji i w Czechach (tylko z automatem), we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii. W Austrii, Belgii i Wielkiej Brytanii wymagane są specjalne, krótkie kursy, więc policja może uznać, że twoje prawo jazdy nie zezwala na prowadzenie motocykla.

6. Czy są granice wieku?

RiejuTak. Aby legalnie poruszać się motocyklem 125 cm3 należy posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, czyli w praktyce mieć ukończone co najmniej lat 21. Znacznie szybciej można uzyskać kategorię A1 – już po ukończeniu 16 roku życia. Górnej granicy wieku ustawodawca nie przewidział.

7. Czy tylko z automatem?

WR125 (1)Nie. Choć początkowo projekt nowelizacji zakładał taki zapis, senatorowie usunęli go w obawie, że może być to rezultat nielegalnego lobbingu producentów pojazdów z automatycznymi skrzyniami biegów. W ostatecznym kształcie nowelizacja dopuszcza wszystkie jednoślady spełniające kryteria pojemności, mocy i stosunku mocy do masy.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

7 KOMENTARZE

  1. Chciałem tylko tak w kwestii formalnej zapytać odnośnie punktu czwartego. Z tego co się orientuję to na autostradach prędkość minimalna wynosi 40 km/h. Czy ostatnio zaszły jakieś zmiany?

  2. 40 km/godz. to jakiś konwój specjalny a takowe po autostradach nie mają prawa się poruszać bez nadzwyczajnego zezwolenia.
    60 km/godz. tak jak w tekście !

  3. Poproszę o wskazanie paragrafu definiującego owe 70km/h. Wspomniane ograniczenie 40km/h jest użyte jedynie do zdefiniowania możliwości pojazdu, a nie określenia prędkości minimalnej! Prędkość zawsze należy dostosowywać do ograniczeń wynikających ze znaków, sytuacji drogowej, pogody ale też należy się poruszać z prędkością nie utrudniającą jazdy innym uczestnikom ruchu. Kierowca musi brać pod uwagę wszystkie wymienione elementy, a nie wybrane.
    Tak więc autostrada wymaga pewnej minimalnej prędkości ale NIE JEST ona zdefiniowana bezpośrednio w przepisach. Powielanie tego rodzaju błędów utwierdza mnie w przekonaniu, że kierowcy powinni mieć co kilka lat obowiązkowe testy ze znajomości przepisów RD.

  4. ad pkt 5. jak w tym przypadku ma się stosowanie Konwencji Wiedeńskiej gdzie (chyba) uprawnienia które nabyłem w kraju są respektowane praktycznie w każdym europejskim kraju?

  5. A co z motocyklami poj 125 na kategorię B. Na Słowacji, Węgrzech i Chorwacji muszą być z automatyczną skrzynią biegów. Ale czy w oparciu o Konwencję Wiedeńską da się wjechać na takich samych zasadach jak jeździ się po Polsce w manualu ????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ