Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w maju 2024 roku zarejestrowano kolejne 1291 osobowych samochodów elektrycznych. Zainteresowanie ekologicznymi formami napędów cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Dla niezdecydowanych pozostają jeszcze auta hybrydowe, łączące tradycje z nowoczesnością. Jeśli nadal nie przekonuje cię ta popularność elektryfikacji, poznaj zalety miękkiej hybrydy. Sprawdzamy ją na przykładzie różnych modeli Mazdy.
Co to jest miękka hybryda i czym różni się od hybrydy HEV i PHEV?
Dane statystyczne pokazują również, że zainteresowanie samochodami hybrydowymi nadal się powiększa i w skali światowej osiągnęło udział w rynku na poziomie 30% (w porównaniu do maja 2023 zauważalny jest wzrost o całe 5%). Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, jak działa napęd hybrydowy. Wyróżnia się przede wszystkim pełną hybrydę HEV, która jest standardowym połączeniem silnika elektrycznego i spalinowego i pozwala na pokonywanie krótszych odcinków trasy w trybie bezemisyjnym. W jej wypadku energia pozyskiwana jest i kumulowana w akumulatorze podczas przyspieszania i hamowania, nie zaś z ładowania, jak ma to miejsce przy drugim rodzaju auta hybrydowego.
Hybryda typu plug-in (inaczej PHEV) to samochód, który wyposażony jest w większy akumulator, który można ładować z zewnętrznego źródła zasilania. Dzięki temu można w trybie elektrycznym pokonywać znacznie dłuższe dystanse. Oczywiście jest tutaj także silnik spalinowy, który podczas pracy może być wspomagany przez układ elektryczny.
Trzecim rodzajem połączenia mocy dwóch silników jest układ mild hybrid (mHEV), nazywany miękką hybrydą. Poprzednie dwa różniły się tylko źródłem zasilania i pojemnością baterii litowo-jonowej. Tutaj działanie jest inne, bo układ elektryczny występuje w roli wsparcia dla silnika spalinowego. To dyskretny sposób elektryfikacji, który nie przekłada się na pokonywane dystanse. W samochodach z miękką hybrydą głównym napędem pozostaje ten spalinowy. Co to jest miękka hybryda i jak działa?
W miękkiej hybrydzie energia powstaje w generatorze podczas przyspieszania i hamowania, a następnie jest wykorzystywana do zasilania układów pokładowych i wspomagania pracy silnika.
Miękka hybryda dla wsparcia silnika i dodatkowej mocy
Jednym z zadań układu miękkiej hybrydy jest zwiększenie osiągów i wsparcie pracy silnika. Pełni też funkcję alternatora i rozrusznika oraz jest wykorzystywana w systemie start-stop odpowiedzialnym za wyłączanie silnika podczas dłuższego postoju (przydatne w korku, podczas oczekiwania na zielone światło). Przy wsparciu mild hybrid samochód zyskuje dodatkowe kilkanaście KW mocy, co przekłada się na dynamiczniejszą jazdę i przyspieszenie.
Układ mild hybrid a zużycie paliwa i emisyjność
Wsparcie układu miękkiej hybrydy wpływa także na spalanie oraz emisyjność. Szacunkowo jest to około 5-10% mniej spalonego paliwa w trasie i jeszcze większą oszczędność w trybie miejskim, gdzie jazda nie jest tak dynamiczna. Ciągłe zatrzymywanie się na światłach czy w korkach działa tutaj na korzyść kierowcy i jego portfela, bo po każdej takiej „przeszkodzie” do dyspozycji jest dodatkowy zastrzyk energii. Dla przykładu w Mazdzie CX-30 z miękką hybrydą M Hybrid średnie zużycie paliwa wg WLPT to 5,6-6,9 l/100km przy emisji CO2 127-146 g/km. Elegancka Mazda3 z takim samym wsparciem mHEV spala 5,3-6,5 l/100 km przy emisji CO2 na poziomie 114-146 g/km.
Miękka hybryda: dodatkowe zalety – ta sama cena
Warto wiedzieć, że produkcja miękkiej hybrydy nie jest tak kosztowna jak w przypadku układów HEV i PHEV. Dlatego obecność takiego wsparcia dla silnika spalinowego nie wiąże się ze wzrostem ceny samochodów. Warto więc sprawdzić, jak sprawdza się ten dyskretny sposób elektryfikacji, bo właściwie kierowcę nic to nie kosztuje. Obsługa również nie wymaga żadnej akcji. System działa sam, wspierając układ spalinowy, poprawiając osiągi i zmniejszając zużycie paliwa.
Mild Hybrid w Mazdzie – jak działa system Mazda M Hybrid?
Jak już wspominaliśmy, miękką hybrydę można znaleźć w modelach Mazdy: CX-30 oraz Mazda3 w wersji Sedan i Hatchback. Czy działanie układu Mazda M Hybrid czymś się różni od konkurencji? Warto zwrócić uwagę, że w niektórych autach z mHEV generator prądu zastępuje rozrusznik. W tym wypadku tak nie jest i układ elektryczny jest z nim zintegrowany, dzięki czemu można było osiągnąć jeszcze większą oszczędność na paliwie podczas uruchamiania samochodu oraz ruszania. Motor nie jest też tak bardzo obciążony. W innym przypadku energia byłaby podczas tych procesów utracona. Przy Mazda M Hybrid auto odzyskuje ją i magazynuje w akumulatorach 24 V, by później zasilić systemy elektryczne i wspierać ultranowoczesny silnik Skyactiv. Odczuje to kierowca i pasażerowie. Można wyraźnie zauważyć, że ruszanie, manewrowanie w trasie i zmiana biegów Mazdą z M Hybrid jest znacznie płynniejsze.
Modele Mazdy z miękką hybrydą Mazda M Hybrid
Czym jeszcze charakteryzują się modele Mazdy, które zostały wyposażone w układ miękkiej hybrydy? Do wyboru mamy elegancki miejski model Mazda3 w wersji Hatchback lub Sedan oraz nieco bardziej sportowy Mazda CX-30.
Mazda3 M Hybrid Hatchback lub Sedan
W tym przypadku zachwyca przede wszystkim linia, która została zaprojektowana w myśl japońskiej filozofii KODO, czyli duszy ruchu. Auta Mazdy mają przykuwać uwagę podczas jazdy, a minimalistyczne nadwozie wyróżniać się spośród innych samochodów. W wersji hatchback projektanci uzyskali połączenie dynamiki, funkcjonalności i elegancji.
W modelach na 2025 rok wprowadzono też ulepszone systemy łączności, m.in. asystenta głosowego Amazon Alexa, który umożliwia porozumiewanie się z pojazdem bez konieczności zapamiętywania konkretnych poleceń. Bezprzewodowo połączysz się też ze swoim telefonem i ulubionymi aplikacjami.
Jeśli lubisz klasyczne sylwetki samochodów lub potrzebujesz auta reprezentacyjnego, wybierz Mazda3 w wersji Sedan z miękką hybrydą. Warto tutaj wspomnieć też o możliwości wyboru aż 6 wersji wyposażenia. W standardzie (Prime-Line) dostępny jest m.in. kolorowy wyświetlacz Head-up, nowoczesne systemy łączności i zaawansowany system rozrywkowo-informacyjny.
W opcji Centre-Line dodano podgrzewaną kierownicę, bezprzewodową ładowarkę Qi i aluminiowe felgi 18” oraz system dostępu bezkluczykowego. Homura to podkreślenie elegancji i dyskrecji (przyciemniane szyby, czarne elementy, tapicerka z czerwonymi przeszyciami), a Nagisa luksusu (dwukolorowe fotele w kolorze terakoty, system nagłośnienia BOSE®). Przy Exclusive-Line wprowadzono system kamer 360° i matrycowe reflektory diodowe LED.
Najwyższa wersja, czyli Takumi to pełnia japońskiego designu. Fotele pokryte są czarną skórą i mają elektryczną regulację z pamięcią ustawień. Dodano też funkcję odchylania lusterek w dół podczas manewru cofania.
Mazda CX-30
W układ miękkiej hybrydy wyposażony jest też crossover Mazda CX-30. To kompaktowa wersja auta do miasta, ale przestronnego na tyle, że sprosta wymaganiom aktywnych kierowców, którzy lubią wyruszać w dłuższe trasy. Będzie też odpowiedni dla rodzin z małymi dziećmi, zwłaszcza że w bagażniku zastosowano Smart Cargo System, który ułatwia sprytne ułożenie bagaży.
Podobnie jak model Mazda3 na 2025 rok wprowadzono tutaj udogodnienia związane z łącznością (asystent głosowy Alexa i bezprzewodowy dostęp do aplikacji z telefonu). Jest też ekran o przekątnej 10,25”, wyświetlacz Head-up, system nagłośnienia BOSE® i hybrydową nawigację. Dostępne jest też 6 opcji wyposażenia. W najwyższej Takumi można wybrać białą lub czarną tapicerkę skórzaną i fotele z elektryczną regulacją i zapamiętywaniem ustawień.
Ciekawą nową funkcją w modelu Mazda CX-30 jest funkcja zdalnego migania reflektorów. O co chodzi? Czy zdarzyło ci się zgubić samochód na dużym parkingu? Dzięki temu rozwiązaniu połączysz się z aplikacją MyMazda i uruchomisz śledzenie położenia za pomocą GPS, a następnie uruchomisz miganie reflektorów. Samochód sam podpowie ci, gdzie się aktualnie znajduje!