Chłodniejsze miesiące to czas ogromnych wyzwań dla auta. I nie chodzi tu wyłącznie o tracący prąd akumulator czy też zamarzający olej napędowy. Śnieg, mróz czy wreszcie pośniegowe błoto mają także ogromny wpływ na lakier jakim pokryte jest nadwozie, powodując jego osłabienie.

Jak zima wpływa na lakier samochodu?    

Choć teoretycznie lakiery samochodowe dobierane są w taki sposób, by dobrze funkcjonować w dowolnych warunkach klimatycznych, to praktyka pokazuje, że bywa z tym różnie. To właśnie dlatego warto rozważyć zabezpieczenie lakieru na zimę. Zabieg stosunkowo niedrogi, a pozwoli cieszyć się doskonale wyglądającą powłoką przez długi czas. W jaki sposób zima wpływa na lakier samochodowy?

Największym wrogiem każdego auta jest sól. A tej, jak wiadomo, nie brakuje na polskich drogach w okresie zimowym. Niestety, działa ona bardzo niekorzystnie na nadwozie. Sól powoduje przyspieszoną korozję metali (również aluminium). Szkodzi więc nie tylko karoserii, ale również innym elementom samochodu, które narażone są na jej działanie – od zacisków hamulcowych, przez felgi, aż po elementy układu wydechowego czy elektrycznego.

Pamiętajmy, że każdy element nadwozia ma jakieś niewielkie pęknięcia czy ubytki lakieru – choćby powstałe w wyniku kontaktu z drobinami piasku czy nawet kamyczkami. Zwykle nie są one zbyt widoczne, ale nawet najmniejszy ubytek tego rodzaju oznacza brak zabezpieczenia dla nadwozia w tym miejscu – razem z lakierem odpada także zabezpieczenie w postaci warstwy cynku.

W zimie, w warunkach dużej wilgotności, do szczelin dostaje się mieszanka wody z solą, która przyspiesza procesy korozyjne w tych miejscach. Nie ma co liczyć na to, że sól zniknie z polskich dróg. I o ile nie planujemy wstawienia auta do ciepłego garażu na całą zimę, to warto pomyśleć o tym, jak wykonać zabezpieczenie lakieru przed korozją.

Samodzielne zabezpieczenie samochodu przed zimą    

Jak samodzielnie zadbać o zabezpieczenie lakieru samochodowego przed korozją? Absolutna podstawa to regularne mycie karoserii. Warto jednak wiedzieć, że same wizyty na myjni bezdotykowej lub automatycznej po prostu nie wystarczą. Odpowiednie efekty zapewni dopiero mycie ręczne, które jest jednak trochę czasochłonne. Owszem, jeżeli brakuje Ci czasu na samodzielne mycie czy wizytę w myjni ręcznej, to lepiej pozbyć się brudu w taki sposób. Pamiętaj jednak o kilku zasadach:

  1. Zabezpiecz uszczelki przed myciem
  2. Zabezpiecz zamki przed myciem
  3. Dokładnie osusz auto po myciu (najlepiej postaw je w ciepłym miejscu)


Po umyciu warto wykonać woskowanie samochodu. Zanim jednak za to się weźmiesz, polecamy polerowanie karoserii. Pozwoli to na uzyskanie jeszcze lepszego efektu wizualnego po nałożeniu wosku. Jak to zrobić? Możesz do tego użyć jednego z dwóch narzędzi:

  • Polerki obrotowej
  • Polerki oscylacyjnej


A ręczne woskowanie samochodu? Niestety, to proces dosyć żmudny. Raczej trudny do wykonania w domu – siłą rzeczy musisz zainwestować w narzędzia.

Zabezpieczenie lakieru z użyciem polerki obrotowej lub oscylacyjnej    

Które z narzędzi będzie lepszym wyborem? Z naszego doświadczenia w zakresie zabezpieczania lakieru samochodowego wynika jasno – polerka obrotowa daje wyraźnie lepsze efekty. Kłopot jednak w tym, że raczej nie jest to narzędzie, którego użycie polecilibyśmy osobom nie posiadającym doświadczenia w zakresie auto detailingu. Problem w tym, że jest to urządzenie, które może spowodować uszkodzenie lakieru – na przykład, przez przegrzanie go lub nadmierne ścieranie.

Jeżeli już koniecznie chcesz wykonać konserwację samochodu na zimę, to wybierz polerkę oscylacyjną. Ale uwaga – w takim wypadku efekty będą mizerne. Nie chcemy Cię zniechęcać, ale im bardziej zniszczony lakier, tym mniej skuteczna okazuje się taka polerka. Możesz przy takim aucie spędzić cały dzień, a bardzo często pory czy rysy i tak nie chcą zniknąć. W zasadzie jedynym zastosowaniem dla takiego urządzenia jest nałożenie wosku w ramach konserwacji samochodu przed zimą.

Zlecenie zadania profesjonalnej firmie

Popołudnie lub weekend spędzony przy własnym samochodzie to ogromna przyjemność. Doskonale o tym wiemy. Tyle tylko, że jeżeli chcesz wykonać zabezpieczenie karoserii przed zimą i mieć pewność, że efekt będzie dokładnie taki, jak tego oczekujesz, lepiej powierzyć to profesjonalistom.

Oddając swoje auto do takiej firmy masz pewność, że usługa zostanie wykonana kompleksowo. Nie musisz kupować narzędzi (np. polerki czy padów do niej) czy akcesoriów (np. ściereczek). Poza tym, profesjonalne studio detailingowe zrobi to po prostu lepiej niż Ty. Prozaiczny przykład – firmy, które oferują ochronę lakieru przed zimą posiadają specjalne lampy, pozwalające na oświetlenie wybranego fragmentu karoserii. Pamiętaj, że nie wszystkie rysy czy pory znikają po pierwszym kontakcie z polerką! Gołym okiem takie uszkodzenia są często niewidoczne, a woskowanie samochodu w takim miejscu zwyczajnie nie ma sensu. Fachowiec, zanim rozpocznie woskowanie samochodu przed zimą dokładnie czyści takie miejsca.

Czy samodzielne zabezpieczenie samochodu się opłaca? Cena, a jakość

W zależności od stopnia uszkodzenia lakieru, zabezpieczenie lakieru samochodowego przed zimą może kosztować od 1000 złotych wzwyż. Na pierwszy rzut oka – kwota całkiem spora. Tyle tylko, że płacąc za taką usługę profesjonalistom zyskujesz pewność, że ochrona lakieru przed zimą rzeczywiście przyniesie konkretne efekty.

Poza tym, kupując narzędzia i materiały na własną rękę, również musisz się liczyć z niemałym wydatkiem – często kilkaset złotych. A co gorsza – nie masz pewności, że efekt będzie przynajmniej w połowie zadowalający! Pamiętaj, że konserwacja samochodu na zimę to nie tylko regularne jego mycie czy woskowanie lakieru przy użyciu tanich środków z supermarketu. Tak naprawdę, jest to szereg procesów, które pozwolą nie tylko na uzyskanie doskonałego wyglądu auta, ale także zabezpieczenie lakieru przed korozją czy szeregiem innych uszkodzeń.

Osobna kwestia to elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka. A w warunkach garażowych trudno raczej zadbać o zabezpieczenie podwozia przed zimą. Tymczasem, elementy zawieszenia, podłoga czy wręcz podłużnice (elementy konstrukcyjne nadwozia) również są narażone na niszczycielskie działanie soli drogowej. Jeżeli decydujesz się na zabezpieczenie samochodu na zimę, bardzo istotne jest również oczyszczenie podwozia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.