Musisz zastąpić uszkodzoną część swojego motocykla nową? Zastanawiasz się, czy postawić na oryginał, czy wybrać opcję ekonomiczną i jednak wyposażyć swoją maszynę w część zamienną? Sprawdź, kiedy możesz spokojnie kupić tańszy zamiennik, a kiedy najbezpieczniej zainwestować w elementy pochodzące wprost od producenta. Dowiedz się również, jak odróżnić jakościowe zamienniki od części, które mogą okazać się zawodne.

Części motocyklowe – oryginały

Oryginalne części to takie, które zostały wyprodukowane w fabrykach wytwarzających części dla producentów. Charakteryzują się tym, że są wykonane według tych samych technologii oraz dokładnie z tych samych materiałów, co części znajdujące się w fabrycznie nowych motocyklach. Są również oznaczone symbolami katalogowymi producenta (zwykle numery katalogowe pozwalające szybko zlokalizować potrzebną część). Oryginalne części są oznaczone symbolem OE, czyli original equipment.

Kiedy nie warto oszczędzać na zamiennikach?

Oczywiście części oryginalne zwykle są droższe od zamienników. Jednakże, aby Twój motocykl działał bez zarzutów przez kolejnych kilka lat, do kluczowych podzespołów warto kupić części oryginalne. Są to przede wszystkim osprzęt silnika, sprzęgła czy zawieszenia. Oryginały okażą się na pewno lepszym wyborem, jeśli chcesz uniknąć częstych awarii w swojej maszynie. Oryginalne części to także jedyny słuszny wybór, gdy chodzi o owiewki (identyczny fabryczny kolor i materiał, który w przypadku zamienników potrafi znacząco odbiegać jakością). Dla przykładu, oryginalne części Honda w żaden sposób nie obniżą sprawności Twojego jednośladu.

Części oryginalne, czyli jakie?

Na rynku znajdziesz części z oznaczeniem OEM, czyli original equipment manufacturer. Są to części, które są produkowane w tych samych zakładach, które dostarczają oryginalne produkty producentom pojazdów. Wykonywane są również z tych samych materiałów, a także z zastosowaniem identycznych technologii.

Kupując części OEM masz pewność, że podzespół na 100% pasuje do Twojego motocykla, jest wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów, a co za tym idzie – wytrzyma o wiele dłużej, niż tańszy zamiennik. Bardzo szeroki asortyment części OEM znajdziesz w sklepie https://www.maxibike.pl/pl/. Sklep ten oferuje kilka milionów części do motocykli, przede wszystkim produkcji japońskiej. Bardzo szeroką kategorię stanowią oryginalne części Kawasaki w sklepie MaxiBike.pl.

Zamienniki – czyli dobrze się zastanów

Jeśli na produkcie widnieje oznaczenie OEQ (original equipment quality), oznacza to, że w czasie produkcji mogły być używane inne materiały lub technologia. Wtedy producenci są zobowiązani do potwierdzenia faktu, że ich jakość nie odbiega od jakości oryginalnych części.

Kiedy możesz swobodnie użyć zamienników?

Zamienniki OEQ często wybierane są w przypadku konieczności wymiany elementów, które szybko ulegają zużyciu. Ich jakość zwykle nie odbiega od oryginału, a cena potrafi być kilkukrotnie niższa. Dlatego motocykliści bardzo często decydują się na zamienniki w przypadku takich części jak:
• świece,
• paski,
• uszczelki,
• przewody.

Reasumując – zamienniki są dobrym wyborem, gdy chodzi o podzespoły eksploatacyjne. Gdy jednak w grę wchodzi remont silnika, wymiana sprzęgła, naprawa skrzyni biegów lub zmiana owiewek – lepiej postawić na sprawdzone części OEM, które dostarczane są przez licencjonowanych producentów lub bezpośrednio przez fabrykę produkującą motocykl.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.