Musisz zastąpić uszkodzoną część swojego motocykla nową? Zastanawiasz się, czy postawić na oryginał, czy wybrać opcję ekonomiczną i jednak wyposażyć swoją maszynę w część zamienną? Sprawdź, kiedy możesz spokojnie kupić tańszy zamiennik, a kiedy najbezpieczniej zainwestować w elementy pochodzące wprost od producenta. Dowiedz się również, jak odróżnić jakościowe zamienniki od części, które mogą okazać się zawodne.

Części motocyklowe – oryginały

Oryginalne części to takie, które zostały wyprodukowane w fabrykach wytwarzających części dla producentów. Charakteryzują się tym, że są wykonane według tych samych technologii oraz dokładnie z tych samych materiałów, co części znajdujące się w fabrycznie nowych motocyklach. Są również oznaczone marką producenta pojazdów. Oryginalne części są oznaczone symbolem OE, czyli original equipment.

Kiedy nie warto oszczędzać i postawić na oryginały?

Oczywiście części oryginalne zwykle są droższe od zamienników. Jednakże, aby Twój motocykl działał bez zarzutów przez kolejnych kilka lat, do kluczowych podzespołów warto kupić części oryginalne. Są to przede wszystkim elementy silnika, sprzęgła czy zawieszenia. Oryginały okażą się na pewno lepszym wyborem, jeśli posiadasz wysokiej klasy motocykl. Oryginalne części to także najlepszy wybór w przypadku elementów karoserii. Dla przykładu, oryginalne części Honda w żaden sposób nie obniżą sprawności Twojego pojazdu.

Zamienniki oryginalne, czyli jakie?

Na rynku znajdziesz części zamienne z oznaczeniem OEM, czyli original equipment manufacturer. Są to części, które są produkowane w tych samych zakładach, które dostarczają oryginalne produkty producentom pojazdów. Wykonywane są również z tych samych materiałów, a także z zastosowaniem identycznych technologii. To, co różni je od oryginałów to fakt, że nie są obrandowane logiem producenta pojazdu.

Kupując zamienniki OEM, w zasadzie kupujesz oryginalne części, tyle że bez logo producenta. Natomiast ich jakość pozostaje taka sama jak w przypadku elementów oryginalnych. Brak logo znanego producenta niekiedy znacznie obniża cenę produktu. Bardzo szeroki asortyment części OEM znajdziesz w sklepie https://www.maxibike.pl/pl/. Sklep ten oferuje kilka milionów części do motocykli, przede wszystkim produkcji japońskiej. Bardzo szeroką kategorię stanowią oryginalne części Kawasaki w sklepie MaxiBike.pl.

Inne zamienniki – czyli dobrze się zastanów

Jeśli na produkcie widnieje oznaczenie OEQ (original equipment quality), oznacza to, że w czasie produkcji mogły być używane inne materiały lub technologia. Wtedy producenci są zobowiązani do potwierdzenia faktu, że ich jakość nie odbiega od jakości oryginalnych części.

Kiedy możesz swobodnie użyć zamienników?

Zamienniki OEQ często wybierane są w przypadku konieczności wymiany elementów, które szybko ulegają zużyciu. Ich jakość zwykle nie odbiega od oryginału, a cena potrafi być kilkukrotnie niższa. Dlatego motocykliści bardzo często decydują się na zamienniki w przypadku takich części jak:

  • świece,
  • paski,
  • uszczelki,
  • przewody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.