Brytyjska branża ubezpieczeniowa jest jedną z najbardziej rozbudowanych na świecie, a wśród wielu dostępnych polis znajdują się również te skierowane do właścicieli samochodów.

 

Różnorodność ofert, jakie pojawiają się na rynku, sprawia, że łatwiej jest znaleźć korzystne warunki, powoduje jednak również to, że wybranie najlepszych rozwiązań staje się bardziej skomplikowane. By ułatwić sobie zadanie, warto więc zapoznać się z najważniejszymi rzeczami, na które musi zwrócić uwagę każda osoba chcąca wykupić ubezpieczenie samochodu w UK.

Musisz mieć ubezpieczenie

Wielu kierowców, szukając oszczędności, rozważa zrezygnowanie z wydawania pieniędzy na zakup polisy ubezpieczeniowej dla swojego samochodu. Należy jednak mieć świadomość, że na terenie Wielkiej Brytanii jazda samochodem, który nie posiada ważnego ubezpieczenia, jest złamaniem prawa. Osobie przyłapanej na prowadzeniu auta bez wykupionej polisy grozi nie tylko kara finansowa i naliczenie punktów karnych, ale również, w przypadku wejścia na drogę sądową, może skończyć się na zakazie prowadzenia pojazdów.

Rodzaje ubezpieczeń

Podstawowym rodzajem ubezpieczenia, a jednocześnie tym, który jest prawnie wymagany, jest polisa Third Party. Jest to podstawowy wariant odpowiadający znanemu w Polsce OC. Ubezpieczenie to pokrywa szkody poniesione przez osoby trzecie w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego spowodowanego przez kierującego samochodem. Możliwe jest jednak również rozszerzenie go o zabezpieczenie na wypadek kradzieży lub pożaru (Third Party Fire and Theft) lub wykupienie polisy Comprehensive, która zapewnia ochronę również posiadaczowi takiego ubezpieczenia.

Opcje dodatkowe

Istnieje możliwość dodania do swojej polisy dodatkowych opcji, które nie są zawarte w jej wersji podstawowej. Jeśli jednak samochód jest komuś po prostu niezbędny w codziennym życiu, dobrym pomysłem może być zainwestowanie dodatkowych pieniędzy dla zapewnienia sobie możliwości otrzymania auta zastępczego w przypadku utraty własnego pojazdu. Możliwa jest również dopłata za ubezpieczenie kluczy czy na wypadek awarii. Warto dobrze się zastanowić nad tym, który z dostępnych wariantów może być najbardziej przydatny, ponieważ jego wykupienie może być tańsze niż pokrycie ewentualnych szkód z własnej kieszeni.

Co wpływa na cenę polisy?

Na wysokość kosztów, jakie będzie trzeba ponieść w związku z wykupieniem ubezpieczenia samochodowego w UK, ma wpływ wiele rzeczy. Zaczynając od wieku osoby, która chce się ubezpieczyć. Młodzi kierowcy z reguły muszą pogodzić się z wyższymi cenami. Dzieje się tak, ponieważ ich brak doświadczenia w poruszaniu się po drogach sprawia, że ubezpieczyciel podejmuje większe ryzyko, sprzedając im polisę. Kolejna istotna informacja, którą należy sprawdzić, związana jest z obowiązującym w Wielkiej Brytanii podziałem aut na różne grupy ryzyka. Dlatego ważne jest, by jeszcze przed dokonaniem zakupu sprawdzić, w jakiej kategorii znajduje się dany samochód. Pozwoli to na zorientowanie się w zakresie wydatków, jakich można się spodziewać.

Jeśli mimo wszystko znalezienie najlepszego ubezpieczenia wydaje się zbyt skomplikowane lub czasochłonne, warto skorzystać z internetowych porównywarek, które pozwalają na łatwe i szybkie zestawienie ze sobą wielu interesujących ofert. Można również rozważyć skorzystanie z usług brokera ubezpieczeniowego, który dzięki swojemu doświadczeniu bez problemu znajdzie najkorzystniejsze rozwiązanie.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.