Kiedy zostaje wypłacone odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia samochodu?

-

Przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu samochodu, warto zapoznać się z OWU (tj. Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia), ale też przepisami dotyczącymi wypłaty odszkodowania. W ile dni po kolizji lub wypadku drogowym na Twoim koncie powinny pojawić się środki z OC sprawcy zdarzenia? Co należy zrobić przed złożeniem zawiadomienia o szkodzie?

Czas na otrzymanie odszkodowania z tytułu ubezpieczenia samochodu

Mimo że na drodze starasz się zachować uwagę oraz przestrzegasz przepisów ruchu drogowego, to w wyniku nieoczekiwanej sytuacji możesz stać się uczestnikiem kolizji lub wypadku. W następstwie zaistniałego zdarzenia osoba poszkodowana powinna ubiegać się o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Kiedy ofiara zdarzenia drogowego może spodziewać się środków z OC na swoim koncie?

Termin przekazania pieniędzy z tytułu polisy komunikacyjnej regulowany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłatę środków od złożenia zawiadomienia o szkodzie przez osobę uprawnioną lub poszkodowaną.

Chcesz zakupić polisę OC i poszukujesz nowego towarzystwa ubezpieczeniowego? Ubezpieczenie samochodu w ofercie PKO BP jest szybkie i nie wymaga specjalnego przygotowania. W kilka chwil porównasz ceny OC oraz AC u pięciu różnych ubezpieczycieli, a także obliczysz wysokość składki za pośrednictwem serwisu iPKO lub w aplikacji IKO. Dopasuj pakiet ubezpieczenia do własnych potrzeb i zadbaj o ubezpieczenie auta z PKO BP.

Termin wypłaty odszkodowania – o ile może się przesunąć?

Termin wypłaty środków z ubezpieczenia sprawcy może ulec zmianie, jeżeli wyjaśnienie okoliczności zdarzenia drogowego w określonym ustawowo czasie nie było możliwe. Ubezpieczyciel powinien przekazać pieniądze osobie poszkodowanej:

  • po kolejnych 14 dniach, jeżeli w ciągu minionych 30 dni nie udało się ustalić np. sprawcy wypadku;
  • do 90 dni od zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie wysokości odszkodowania jest uzależnione od trwającego postępowania cywilnego lub karnego.

Jeżeli wyjaśnianie okoliczności zdarzenia drogowego przedłuża się, ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować o tym osobę poszkodowaną. W przesłanym piśmie powinna znaleźć się m.in. informacja o przyczynie przesunięcia terminu wypłaty ubezpieczenia oraz wzmianka o planowanym zamknięciu sprawy.

Warto pamiętać:

Jeżeli otrzymasz pismo o przesunięciu terminu wypłaty odszkodowania, to towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane wypłacić Ci bezsporną część odszkodowania po 30 dniach od złożenia zawiadomienia o szkodzie.

 

Złożenie zawiadomienia o szkodzie – o czym należy pamiętać?

Informację o zaistniałej sytuacji drogowej należy zgłosić do ubezpieczyciela osoby, która spowodowała wypadek – niezależnie od tego, czy na miejscu spisano oświadczenie sprawcy kolizji, czy wezwano policję. Można to zrobić na cztery sposoby:

  • telefonicznie,
  • poprzez wiadomość e-mail;
  • wysyłając zgłoszenie pocztą tradycyjną;
  • osobiście, w placówce ubezpieczyciela.

Na zgłoszenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego masz 3 lata

W niektórych przypadkach, gdy do zdarzenia doszło w wyniku przestępstwa, termin ten może zostać przedłużony nawet do 20 lat.

O czym nie należy zapomnieć, starając się o odszkodowanie? Jeżeli ubezpieczyciel nie wypłacił środków, mimo przedłużenia okresu wyjaśniania okoliczności zdarzenia, może zostać na niego nałożona kara finansowa przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz konieczność wypłaty odsetek na Twoje konto.

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego posiadacza pojazdu. Dlatego jeżeli poszukujesz nowej oferty polisy OC bądź AC, sprawdź, co przygotował dla Ciebie PKO Bank Polski. Dzięki zebranym propozycjom wybierzesz najlepszą formę ochrony dla swojego auta!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY