Winkle w raju

– Vy ste veľmi unavený? – pyta Ivan. Skądże! Jak zmęczeni? Wciąż mało nam krętych dróg, pięknych miejsc i widoków tak niezwykłych, że nie chce się oderwać od nich oczu. Ivan kręci głową z uśmiechem. – Potom sa pred nami veľa rohov! Taaak, zakręty to jest to, co lubimy!

słowacja atrakcje
Zamek Spiski – piękny, ogromny, ale wstęp i parking kosztują słono

Znów mijamy Lewoczę, tym razem kierujemy się na wąską drogę 3227 przez samo serce Parku Narodowego Słowacki Raj. Trasa sprawia wrażenie rzadko używanej, także przez drogowców. Asfalt jest popękany i mocno zużyty, jedziemy więc dość wolno, co pozwala nam chłonąć przebłyskujące zza drzew piękne widoki.

Park Narodowy Słowacki Raj (Národný Park Slovenský Raj) to unikalny zbiór krasowych płaskowyżów, wąwozów, wodospadów i jaskiń. Znajduje się tutaj jedna z największych lodowych jaskiń na świecie – Dobšinská ľadová jaskyňa. To wymarzone miejsce na piesze wędrówki, co dobrze widzimy po licznych samochodach pozostawionych w pobliżu drogi.

słowacja atrakcje
Za każdym zakrętem słowackiej drogi czekają wspaniałe widoki

Rozemocjonowani objeżdżamy zachodni fragment Słowackiego Raju, wracając drogą 66 na północ w stronę Popradu. Ivan zapowiada, że to nie koniec. Dzisiejszy nocleg mamy zaplanowany w Beseniovej, gdzie jedziemy wąską drogą z cudownym widokiem na panoramę Tatr Wysokich. Nie sposób nie zachwycić się tym widokiem, więc jak szalony wyprzedzam Ivana i pokazuję, by się zatrzymał.

– Ja viem, ja viem, skvelé miesto pre fotky! – śmieje się Ivan, a ja zdaję sobie sprawę, że tę trasę wybrał nieprzypadkowo. Dokładnie tutaj chciał się zatrzymać byśmy mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia. Pokazuje nam Strbske Pleso – jezioro górskie, które stąd wygląda jak czarna plamka. Jakże inaczej wygląda ono, gdy stoi się nad jego brzegiem!

słowacja atrakcje
Dream Team – Ivan, Katarina, Raff i Krzysztof

Wypstrykani po uszy, nażarci szczęściem i głodni odpoczynku meldujemy się w hotelu Galeria Thermal Bešeňová. I znów – po szyję w wodzie, z dobrym piwem Zlaty Bazant 73 długo w noc rozmawiamy o milionach spraw. Chwilo trwaj! Czuję się tak dobrze.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ