Kawałek dalej robimy pamiątkową fotkę przy wiadukcie chmarošským. Zbudowano go z cegły w latach 30. ubiegłego wieku. Ma długość 113 metrów i wysokość 18 metrów Jest on prawdziwą wizytówką okolicy i uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej fotogenicznych obiektów technicznych na Słowacji.

słowacja atrakcje
Piękny ceglany wiadukt chmarošský w pobliżu miasta Telgart

Ivan prowadzi nas na jedną z najbardziej motocyklowych tras na Słowacji – jest to fragment drogi nr 67 w pobliżu miejscowości Dedinky. Na odcinku niespełna 8 kilometrów znajduje się kilka ekscytujących zakrętów o różnych profilach i wyjątkowo gładkiej nawierzchni. W niedzielne południe, niewielki parking na górze trasy zastawiony jest motocyklami każdego możliwego typu.

Winkle, choć kończą się szybko, dają mnóstwo frajdy – Słowacy jeżdżą w tę i z powrotem ćwicząc coraz głębsze złożenia i krzesząc iskry z podnóżków, które co rusz trą o równiutki asfalt.

Dzikie winkle

słowacja atrakcje
Winkle koło Dedinky

My jedziemy dalej, czeka na nas ekscytująca, trochę szalona droga 533 z Gemerskiej Polomy do miasta Spišská Nová Ves. To jedna z najdzikszych i najbardziej niesamowitych tras naszej podróży. Jakość nawierzchni pozostawia wprawdzie miejscami wiele do życzenia, ale i tak zachwycają nas wspaniałe zakręty, zmieniająca się co chwilę gęstość powietrza i zapachy, których nie jesteśmy w stanie objąć umysłem.

Euforyczne doświadczenia studzi nieco postój na starówce w Lewoczy – pięknym miejscu, które trafiło na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Snujemy się chwilę podziwiając harmonijną zabudowę, pieczołowicie odrestaurowane kamienice i elementy małej architektury. Udaje mi się nawet zrobić zdjęcie największego drewnianego ołtarza w Europie – dzieło Mistrza Pawła z Lewoczy.

słowacja atrakcje
Piękna starówka Lewoczy znajduje się na liście UNESCO

Upał wygania nas z miasta, na lunch jedziemy do kolejnej restauracji, gdzie trafić mogą tylko ci, którzy ją znają. Z Hostinca Lipa rozciąga się nieprawdopodobna panorama na Płaskowyż Murański (Muránska planina) – unikalny pod względem przyrodniczym park narodowy Słowacji. Siedzimy przy stoliku i nie możemy nacieszyć oczu tymi wspaniałościami. Katarina zwraca mi uwagę na pobliską Marianską Horę – bazylikę będącą celem licznych pielgrzymek chrześcijan z całej Europy.

słowacja atrakcje
Taki widok tylko z restauracji Hostinec Lipa

Najedzeni pyszną zupą czosnkową, gulaszem i innymi specjałami słowackiej kuchni, robimy mały objazd krętą drogą 3214 i wracamy w pobliże Lewoczy, by obejrzeć potężny i majestatyczny zamek Spišsky Hrad. Chętnych na jego zwiedzanie jednak przestrzegam – sam parking pod zamkiem kosztuje – bagatela – 5 euro od motocykla!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ