Po wiosennym załamaniu rynku motocykli, spowodowanym ogólnoświatową pandemią COVID-19 nastąpiło odbicie, które skutkowały bardzo dobrym wynikiem zarejestrowanych nowych jednośladów w Polsce. Jak te liczby odnoszą się do poprzednich lat?

We wrześniu 2020 roku zarejestrowano 3080 nowych jednośladów, co jest najlepszym wrześniowym wynikiem od 2016 roku i aż o 489 (+18,9%) lepszym niż w 2019 roku. Zdecydowanie jest to efekt wiosennego lockdownu, który zaczął odpuszczać, powodując odbicie się rynku motocyklowego. Pomimo tego, że po długiej, społecznej izolacji większość zainteresowanych zdecydowała się ostatecznie na kupno motocykla, to w końcowym, rocznym rozrachunku, wynik sprzedażowy nie jest najlepszy. Przez pierwsze dziewięć miesięcy zarejestrowano 30 281 jednośladów, czyli aż o 10,9% mniej niż w ubiegłym roku.

We wrześniu zarejestrowano 1528 motocykli, czyli o 24,8% (304 sztuki) więcej, niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku. Łącznie od początku 2020 roku na polskich drogach pojawiło się 17 041 nowych motocykli, co oznacza 1% wzrost względem tego samego okresu czasu w 2019 roku. Sprzedaż nowych motorowerów wygląda jednak znacznie gorzej, ponieważ ich liczba spadła aż o 21,4% względem ubiegłego roku.

Jak nie dać się oszukać nieuczciwym handlarzom, czyli sztuczki komisów motocyklowych

Statystyki odnośnie najchętniej kupowanej marki motocykli przez Polaków są znane i zdążyły nas już do siebie przyzwyczaić. Na najwyższym stopniu podium nadal stoi Honda, której motocykle stanowią aż 50,4% wszystkich sprzedanych jednośladów. Oznacza to, że Japończycy zanotowali 12% wzrost sprzedaży względem początku roku. Drugie miejsce zajęła Yamaha, zaraz za nią Junak (wzrost aż o 22,6%), a tuż za miejscami medalowymi znalazło się BMW.

Lepsze czasy nadeszły również dla rynku motocykli używanych, importowanych zza granicy. We wrześniu sprowadzono ich 5714, czyli o 11,7% więcej niż rok wcześniej. Od początku 2020 roku zarejestrowano 53 205 używanych motocykli, co oznacza spadek o 10,9% względem ubiegłego roku. Zarówno w przypadku jednośladów nowych, jak i używanych, zdecydowaną większość stanowią pełnoprawne motocykle. Jak będą wyglądać statystki podsumowujące okres jesienno-zimowy?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.