Białe, żółte, niebieskie, zielone i… ? Już wkrótce pojawi się nowy kolor tablic rejestracyjnych

-

Zdecydowanie najpopularniejszym kolorem tła tablic rejestracyjnych pojazdów na polskich drogach jest biały, choć powoli zaczynamy się przyzwyczajać również do innych barw. W 2024 roku ta paleta powiększy się o jeszcze jeden odcień – prawdopodobnie pomarańczowy. Jakich pojazdów będzie on dotyczył?

W sierpniu 2023 roku prezydent Duda podpisał ustawę zmieniającą niektóre przepisy „Prawa o ruchu drogowym”. Jedną z nowości jest pojawienie się tam specjalnej kategorii pojazdów, czyli samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Wprowadzenie tego zapisu motywowane jest chęcią uporządkowania sytuacji, w której w trakcie zawodów, np. rajdów, po drogach publicznych poruszają się auta, które normalnie nie powinny się tam znaleźć, bo ze względu na swoją budowę i wyposażenie nie przeszłyby normalnego przeglądu technicznego. W czasie niektórych imprez dochodziło m.in. do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych.

Jeździsz motocyklem z „kolekcjonerską” lub przerobioną tablicą rejestracyjną? Teraz to przestępstwo!

Od przyszłego roku właściciele pojazdów rajdowych będą musieli raz w roku pojawić się na Stacji Kontroli Pojazdów. Diagnosta zbada auto i określi, czy jest ono zgodne z warunkami technicznymi dla bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Na podstawie pozytywnego wyniku badania starosta wyda roczne pozwolenie oraz komplet specjalnych tablic rejestracyjnych, prawdopodobnie z pomarańczowym tłem. 

Uczestnicy rajdu terenowego w Ruskeali

Czy taką rajdówką będzie można np. jeździć do pracy? Zdecydowanie nie. Pomarańczowe tablice dadzą prawo do przejazdu drogami publicznymi wyłącznie w trakcie trwania zawodów i tylko tymi ich odcinkami, które zostały zgłoszone przez organizatora imprezy. Praktyce będą to dojazdówki między OS-ami. Natomiast na same zawody pojazdy te będą musiały być dostarczone na lawecie.

Motocykl – badanie techniczne [jak wygląda, co jest sprawdzane, ile kosztuje]

Ostateczny kolor tablic dla samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych ma być ujawniony do 1 czerwca 2024 roku. 

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY