Hestia zdecydowała o wprowadzeniu Bezpośredniej Likwidacji Szkód z początkiem kwietnia. Od teraz, każdy poszkodowany będzie mógł skorzystać z usług grupy ERGO, a nie towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.
Co wnoszą nowe przepisy BLS?
Zgodnie z opracowanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU), system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) daje szansę na likwidację szkody z tytułu obowiązkowej polisy OC nie w towarzystwie ubezpieczeniowym (TU) sprawcy zdarzenia drogowego, a u w TU, z jakim umowę zawarł poszkodowany.
Wszelkie kolizje i stłuczki mogą być zatem zgłaszane bezpośrednio do własnego ubezpieczyciela, co ma ułatwić właścicielom pojazdów sprawne przejście przez procesy formalne.
W raporcie Hestii opublikowanym w serwisie ubezpieczenia.comperia.pl czytamy, że BLS od 1 kwietnia jest już dostępny w 5 towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce, a w tym w:
- ERGO Hestia,
- PZU,
- Warta,
- Uniqa,
- Concordia.
W perspektywie kolejnych kilku tygodni BLS zostanie wdrożony także przez grupę ubezpieczeniową Liberty, a także Avivę i Gothaer’a.
Klienci odczują różnicę między dotychczasowym systemem a BLS
Zdaniem Kazimierza Majdańskiego, dyrektora BLS ERGO Hestia – Bezpośrednia Likwidacja Szkód wprowadzi zupełnie inny standard usług, które od teraz będą w pełni dostosowane do bieżących potrzeb klientów.
Komunikat opublikowany przez ERGO Hestię wskazuje, że przy wykorzystaniu systemu BLS, o jakim zadecydowała PIU pozwoli poszkodowanym kierowcom m.in. na:
- uproszczoną realizację szkody komunikacyjnej o niższej wartości,
- utrzymywanie bezpośredniego kontaktu z likwidatorem szkody komunikacyjnej, a nie tak jak dotychczas – za pośrednictwem konsultanta na infolinii,
- wypłatę odszkodowania na miejscu oględzin samochodu.
Z szacunków na jakie powołuje się ERGO Hestia wynika, że zdecydowana większość, bo ok. 90% wszystkich szkód komunikacyjnych będzie kwalifikowała się do systemu BLS (dotyczy szkód komunikacyjnych o wartości niższej niż 30,000 złotych).