Wybór kasku to jedna z pierwszych decyzji, jaka stoi przed świeżo upieczonym motocyklistą. Ponieważ jest to najważniejsza część ochrony motocyklisty i jedyna wymagana przez polskie prawo, radzimy jak dokonać właściwego wyboru.
Na znakomitej większości kursów nie porusza się zagadnień związanych z różnicami pomiędzy rodzajami ochrony biernej i ich znaczeniem dla bezpieczeństwa motocyklisty. Dlatego właśnie wielu początkujących bikerów wybiera kaski kierując się niską ceną, odjazdową grafiką lub innymi kryteriami bez znaczenia. Częste są przypadki zakupu kasków „po drobnym szlifie” na portalach aukcyjnych. Skąd nieświadomy motocyklista może wiedzieć, że taki produkt jest ogromnie niebezpieczny i nadaje się tylko do wyrzucenia?
Przeczytaj koniecznie: Wybrane nowości 2020 – kaski szczękowe
Problem pojawia się, gdy taki niedrogi kask kupiony w osiedlowym dyskoncie lub na Allegro bierze udział w wypadku. Często rezultatem drobnego upadku są bardzo poważne urazy głowy. Okazuje się, że w tanim, chińskim kasku zamiast wypełniającego materiału EPS zastosowano styropian, a tani używany garnek z Allegro po „drobnym szlifie” miał odkształcone wewnętrzne zabezpieczenie, które zamiast zamortyzować uderzenie, zadziała jak młot.
Aby uniknąć katastrofalnych w skutkach wpadek, przeczytaj nasz poradnik i dobierz swój idealny kask w 6 krokach.
1. Po co ci kask
Kask nie jest potrzebny po to, by nie dostać mandatu. Chroni to, co masz najcenniejsze i bez czego nie da się funkcjonować. Niezwykle cenna zawartość twojej czaszki, czyli mózg to centrum sterowania całego organizmu. Uszkodzenia mózgu są najczęściej nieodwracalne i to stąd często biorą się problemy z całkowitą utratą świadomości po wypadku, czyli stan określany jako „warzywo”. Rachunek jest prosty: każda dodatkowa złotówka wydana na kask oszczędza tysiąc złotych wydany na twoje leczenie.
2. Czym się różnią kaski
Każdy kask składa się z pięciu podstawowych elementów: skorupy, wizjera, wypełnienia EPS, systemu zapięcia i wyściółki. Łatwo sobie wyobrazić różnice w tych elementach w kaskach za 300 zł i za 3000 zł. Skąd zatem biorą się ceny drogich kasków? Najprościej mówiąc: z materiałów. Niezwykle wytrzymały superfibre, z którego wykonane są skorupy kasków Arai wytrzyma bez porównania potężniejsze uderzenie niż plastikowa skorupa (polycarbonate) stosowana w większości tanich kasków, choćby w popularnych w Polsce LS2.
Podobnie wypełnienie, które w drogim kasku ma różne rodzaje gęstości odpowiadające stopniowi ochrony, a w tanim kasku jest zwykłym styropianem, takim samym jakim dociepla się budynki. Profesjonalna twarda skorupa i odpowiednie wypełnienie EPS pozwolą wyjść bez szwanku z wypadku, gdzie z taniego „chińczyka” zostaną tylko strzępy.
„Na początku, zanim wyściółka się ułoży, może nawet wydawać się nieco zbyt ciasny” – jak długo „układa” się kask?
Kilka godzin musi na głowie posiedzieć. To też zależy od kasku. Można też ułożyć EPS, który powinien być miękki i poddać się manualnym naciskom. Ale ogólnie kask będzie super leżał po tygodniu intensywnego używania…
Kask ze zdjęcia. Biały z daszkiem, co to za kask… marka nazwa… czegos takiego szukam