Volkswagen zaprezentował XL Sport – sportowy samochód napędzany pochodzącym z Ducati Panigale silnikiem V2 oraz elektryczną jednostką napędową. Premiera odbyła się podczas zakończonych niedawno targów Paris Motor Show.

Bazą dla XL Sport był XL1 – hybryda wykorzystująca silnik diesla. W wersji produkcyjnej zdecydowano się jednak zrezygnować z klekoczącego napędu i wykorzystać znakomitą jednostkę będącą od niedawna w stajni Volkswagena – V2 o pojemności 1199 cm3 z Ducati Panigale.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Silnik delikatnie zmodyfikowano dla przystosowania go do napędu samochodu. W nadwoziu dodano liczne kanały wentylacyjne, których zadaniem jest chłodzenie napędu. Wykorzystano również pośrednią skrzynię biegów by zredukować prędkość silnika oraz zastosowano dwusprzęgłową skrzynię biegów o siedmiu przełożeniach. Będzie ona przekazywać napęd na tylną oś.

VW XL SPort(3)Inżynierom VW przyświecały te same założenia, które kierowały konstruktorami Ducati Superleggera – uzyskać jak najkorzystniejszy współczynnik mocy do masy. Gotowy do jazdy Volkswagen XL Sport waży niecałe 890 kg, co w połączeniu z niskim współczynnikiem oporu powietrza (0.258), daje prędkość maksymalną 270 km/h i przyspieszenie do 100 km/h w czasie poniżej 6 sekund.

VW XL SPort(2)Volkswagen nie ujawnił na razie daty wprowadzenia XL Sport do produkcji seryjnej. Nie podano też ewentualnej ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.