Volkswagen zaprezentował XL Sport – sportowy samochód napędzany pochodzącym z Ducati Panigale silnikiem V2 oraz elektryczną jednostką napędową. Premiera odbyła się podczas zakończonych niedawno targów Paris Motor Show.

Bazą dla XL Sport był XL1 – hybryda wykorzystująca silnik diesla. W wersji produkcyjnej zdecydowano się jednak zrezygnować z klekoczącego napędu i wykorzystać znakomitą jednostkę będącą od niedawna w stajni Volkswagena – V2 o pojemności 1199 cm3 z Ducati Panigale.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Silnik delikatnie zmodyfikowano dla przystosowania go do napędu samochodu. W nadwoziu dodano liczne kanały wentylacyjne, których zadaniem jest chłodzenie napędu. Wykorzystano również pośrednią skrzynię biegów by zredukować prędkość silnika oraz zastosowano dwusprzęgłową skrzynię biegów o siedmiu przełożeniach. Będzie ona przekazywać napęd na tylną oś.

VW XL SPort(3)Inżynierom VW przyświecały te same założenia, które kierowały konstruktorami Ducati Superleggera – uzyskać jak najkorzystniejszy współczynnik mocy do masy. Gotowy do jazdy Volkswagen XL Sport waży niecałe 890 kg, co w połączeniu z niskim współczynnikiem oporu powietrza (0.258), daje prędkość maksymalną 270 km/h i przyspieszenie do 100 km/h w czasie poniżej 6 sekund.

VW XL SPort(2)Volkswagen nie ujawnił na razie daty wprowadzenia XL Sport do produkcji seryjnej. Nie podano też ewentualnej ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here