Sytuacja z dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami w Polsce jest nieco zawiła. Co rusz pojawiają się nowe przepisy, które rzekomo mają usprawnić działanie prawa jazdy, a w rzeczywistości dokładają nam kolejnych wizyt w urzędzie.
W Polsce nie są wydawane już prawa jazdy z bezterminową datą. Najdłuższy czas ważności tego dokumentu wynosi aktualnie 15 lat, jednakże jego długość uzależniona jest w największym stopniu od lekarza. Wykrycie uszczerbku na zdrowiu, jak chociażby problemów ze wzrokiem może być powodem, dla którego nasze PJ będzie ważne jedynie 5 lat. Po tym okresie należy ponownie udać się do specjalisty, który po badaniu przedłuży jego ważność. Wiąże się to oczywiście z wymianą całego dokumentu. Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy skutkuje tym, że każdy kierowca, bez wyjątku, będzie zmuszony wymienić je na nowe. Nawet ci, którzy posiadają je z bezterminową datą.
Wobec nadchodzących zmian, wymianę dokumentu trzeba będzie zgłosić najwcześniej w 2028 roku, natomiast najpóźniej w 2033 roku. Po tym terminie nikt nie będzie posiadał bezterminowego prawa jazdy. Co ważne, w tym przypadku wyrobienie nowego dokumentu nie wiąże się z dodatkową wizytą u lekarza. W przypadku posiadania PJ z terminem ważności, będzie to niezbędne. Aktualnie wymiana tego dokumentu to koszt 100 złotych oraz 50 groszy opłaty ewidencyjnej. Do tej kwoty należy doliczyć również koszt wykonania zdjęcia, a w przypadku posiadania PJ z terminem ważności, wizytę u lekarza. Ta od 20 lipca 2014 roku kosztuje dokładnie 200 złotych.
Od 5 grudnia do jazdy motocyklem nie potrzebujesz mieć dokumentu prawa jazdy!
Co w takim razie należy przygotować, aby móc wymienić prawo jazdy? Przede wszystkim należy wypełnić specjalnie przygotowany wniosek, który można pobrać z Internetu lub pobrać w urzędzie. Niezbędne będzie również kolorowe zdjęcie o wymiarach 35mmx45mm. Aby zaoszczędzić kilka chwil warto mieć również kserokopię starego dokumentu, a także dowód uiszczenia opłaty. Dodatkowo będziemy musieli wypełnić dwa oświadczenia – o zapoznaniu z treścią art. 233 kk. oraz złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami. Oba znajdziemy zarówno na stronie internetowej, jak i również bezpośrednio w starostwie.